Часті запитання

Це грантова Програма, метою якої є фінансування будівельних робіт з відновлення житлових будинків, пошкоджених внаслідок війни, яку російська федерація розв’язала проти України.

У межах цієї Програми можна замінити або відремонтувати вікна, блоки балконних і зовнішніх дверей, відремонтувати пошкоджені фасади і покриття будівель, обладнання дахових котелень та інженерних мереж, провести ремонтно-відновлювальні роботи внутрішнього опорядження в місцях загального користування (під’їздах), забезпечити безперешкодний доступ для маломобільних груп населення — встановити пандуси та підйомники.

Фонд надає ОСББ грант, який виплачується на безоплатній та безповоротній основі у розмірі 100% вартості витрат на роботи і матеріали. Грант надається у два етапи. Перший транш — 70% суми вартості матеріалів і робіт — ОСББ отримує авансом, після приєднання до грантового договору. Другий транш — 30% — після завершення робіт. На один будинок можна отримати до 7,9 млн грн.

Пілотний етап Програми фінансувався виключно за рахунок донорських коштів Європейського Союзу. Основний етап Програми, який реалізується зараз, фінансується Європейським Союзом та урядом України.

На пілотний етап Програми Європейський Союз закладав 5 млн євро, на основний — 20 млн євро. Крім того, на основний етап 5 млн євро виділив уряд України (вивільнені кошти статутного капіталу Фонду енергоефективності).

Основний етап Програми «ВідновиДІМ» діє на всій території України, крім тимчасово окупованих територій і територій активних бойових дій (зокрема території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси), а також населених пунктів, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування.

Розподілу коштів між областями немає, оскільки це суперечить принципу рівного доступу до Програми. Рівень зруйнованості багатоквартирних забудов у постраждалих областях різний, тому виділяти рівні об’єми фінансування некоректно і несправедливо. Як і робити це у певних пропорціях. Будь-яке ОСББ може подати Заявку на участь. За наявності залишку коштів воно отримає грант на проведення ремонту.

Жодного відбору немає і не може бути. Фонд працює на принципах відкритості та рівного доступу. Всі ОСББ, які подають Заявку на участь до моменту вичерпання коштів, закладених на Програму, братимуть у ній участь в порядку подання (за умови відповідності встановленим вимогам).

Деталізований перелік заходів, які можна виконати за Програмою, а також перелік робіт викладені у Програмі і додатках до неї. Всі заявки, які не відповідають умовам Програми, відхиляються.

Фонд відшкодовує витрати на ремонт пошкоджень у неаварійних будинках (які не мають пошкоджень, що зменшують параметри стійсткості будівельних консрукцій). Крім цього, на момент подачі заявки протиаварійні (першочергові) роботи мають бути виконані. 

Виготовлення звітів з технічного обстеження БКБ і розроблення ПКД дають змогу визначити відповідність проєкту ОСББ чи його частини вимогам Програми «ВідновиДІМ». Не всі об’єкти підпадають під дію Програми, а тільки ті, що не є аварійними і належать до I та II категорій, визначених згідно з Додатком 3 до Методики обстеження будівель і споруд, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, бойових дій та терористичних актів (затверджена наказом Міністерства розвитку громад та територій України, 28 квітня 2022 року № 65). Програма передбачає виплату гранту тільки на роботи, що включають вартість матеріалів та обладнання, необхідних для реалізації таких будівельних робіт (детальніше — у Деталізованому переліку прийнятних будівельних робіт та їхніх граничних вартостей).

Аналіз обсягів фінансування Програми продемонстрував недоцільність фінансування розроблення ПКД. Насамперед Програма орієнтована на фінансування безпосередньо ремонтних робіт.

Вимога щодо поширення Програми лише на організованих співвласників багатоквартирних будинків — принципова умова грантової політики Фонду. Адже тільки ОСББ може забезпечити ухвалення юридично правильного рішення.

В майбутньому реалізовуватимемо нові програми для багатоквартирних будинків, тому створення ОСББ для участі у них — доцільний крок.

Фонд продовжує роботу з розширення списку потенційних учасників Програми на інші форми організації управління багатоквартирних будинків. Але це досить складний процес через юридичні нюанси фінансування таких проєктів.

У Програмі «ВідновиДІМ» — лише два етапи. Це дві заявки від ОСББ — про участь і про завершення проєкту. Для опрацювання заявок Фонду знадобиться набагато менше часу. Головна відмінність — авансування на рівні 70%, що дає змогу максимально швидко виконати всі роботи.

Тривалість будівельних робіт залежить від їхньої кількості та складності виконання. В середньому — від двох тижнів до двох місяців (тільки на ремонт вікон).

Відповідно до правил Програми, неможливо отримати грант на заходи, виконані до моменту подачі Заявки на участь у ній.

Відповідно до принципів нашої діяльності, викладених у Законі України «Про Фонд енергоефективності» та у Статуті ДУ «Фонд енергоефективності», Фонд не впливає на вибір підрядників. Звертаємо увагу: якщо роботи не будуть виконані, суму гранту необхідно буде повернути.  

Фонд рекомендує ретельно вибирати підрядників.