У довоєнний час Фонд енергоефективності активно забезпечував реалізацію Програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «ЕНЕРГОДІМ», працював у напрямку її масштабування та розширення можливостей для досягнення ключової мети – запровадження комплексної термомодернізації будівель. Війна спонукала Фонд до розширення сфери діяльності. З огляду на велику кількість пошкоджених та зруйнованих внаслідок воєнних дій будинків, було ухвалене рішення розглянути можливість запуску нової грантової програми, спрямованої на підтримку співвласників багатоквартирних будинків, що були пошкоджені внаслідок російської агресії.
Для цього фахівці Фонду сформували та у встановленому порядку подали відповідні пропозиції до проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо створення умов для запровадження комплексної термомодернізації будівель (реєстр. № 6485), який готувався протягом останнього року. Зокрема ці пропозиції, окрім створення нових і вдосконалення наявних механізмів забезпечення енергетичної ефективності будівель та істотного спрощення процесу енергомодернізації будинків за Програмою “ЕНЕРГОДІМ”, передбачали створення умов для запровадження Фондом енергоефективності програми з відновлення житлових будинків, пошкоджених внаслідок воєнних дій.
Паралельно, маючи великий досвід співпраці з міжнародними донорськими організаціями, фахівці Фонду розпочали процес підготовки нової грантової програми з надання фінансової підтримки ОСББ для проведення першочергових ремонтних робіт у пошкоджених внаслідок воєнних дій будинках.
Для початку було проведено перемовини, як із донорами щодо залучення грантових коштів на зазначені цілі, так і з експертами, регіонами та представниками ОСББ. За результатами переговорного процесу, з урахуванням всіх отриманих думок, потреб, можливостей тощо у Фонді сформовано проект максимально простої грантової програми «Відновлення», що передбачає можливості для ОСББ у вигляді фінансової підтримки на проведення першочергових ремонтних робіт у пошкоджених будинках.
Зокрема, проектом цієї програми передбачено, що її ключова мета – фінансування будівельних робіт з часткового відновлення житлових будівель, пошкоджених внаслідок військової агресії російської федерації. Передбачається, що Фонд надаватиме учасникам цієї програми грант на безоплатній та безповоротній основі в розмірі 100% вартості матеріалів та робіт (70 % після приєднання до грантового договору і 30 – після завершення всіх робіт та схвалення заявки про завершення робіт).
Перелік основних робіт, що підлягатимуть компенсації згідно проекту зазначеної Програми:
– заміна або ремонт пошкоджених блоків віконних та/або блоків балконних дверей, зовнішніх дверей;
– ремонт пошкоджень фасадів будівель;
– ремонт пошкоджень покриття будівель;
– ремонт пошкодженого обладнання дахових котелень та інженерних мереж.
Важливим аспектом проекту цієї програми є енергоефективність. Адже зменшення енергоспоживання в житловому секторі є ключовим для зменшення фінансового навантаження на людей та у процесі забезпечення енергетичної незалежності країни.
Наразі проект програми узгоджується з міжнародними партнерами, але для її запуску потрібно зробити ще кілька важливих кроків – оновити ряд міжнародних угод (EE4U та EE4UII) та прийняти відповідні рішення на рівні Кабінет Міністрів України – Європейський Союз. Також однією з ключових умов є набрання чинності Закону про внесення змін до деяких законів України щодо створення умов для запровадження комплексної термомодернізації будівель, прийнятого Верховною Радою України на початку липня з усіма правками, запропонованими Фондом в установленому порядку вже з урахуванням викликів воєнного стану. Для цього потрібно щоб Президент підписав цей Закон.
Враховуючи необхідність надання співвласникам фінансової підтримки для відновлення пошкоджених будинків до настання зимового періоду, аби не допустити подальшого їх руйнування та забезпечити людям належні умови проживання, Фонд енергоефективності офіційно звернувся до Президента України з проханням невідкладно підписати зазначений Закон.
Сподіваємось на розуміння та підтримку. Віримо, що нам вдасться своєчасно запустити програму «Відновлення», яка стане суттєвою підтримкою для співвласників багатоквартирних будинків.