Понад 40 громад затвердили місцеві програми підтримки ОСББ, що впроваджують енергоефективні заходи

Станом на 20 січня 2021 року 43 громади затвердили власні програми підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), які дозволять зменшити фінансове навантаження на мешканців при реалізації енергоефективних проектів у будинках.

Ще 16 раніше затверджених місцевих програм не потребують змін/адаптації, 34 – у процесі розробки.

Зокрема, одні із останніх проаналізованих Фондом програм були затверджені органами самоврядування у містах Чортків, Переяслав, Обухів,  Бар,  Енергодар, Нетішин, Ужгород, Мукачево, Краснопільська та Веселівська ОТГ.

Мета програм – стимулювати створення ОСББ та надавати їм фінансову підтримку шляхом часткового відшкодування витрат за залученими кредитами на енергоощадні заходи у будинках.

Зокрема, Веселівська селищна рада затвердила Програму «Тепла оселя» на 2021-2023 роки щодо відшкодування з місцевого бюджету відсотків за кредитами, залученими ОСББ, які беруть участь у програмах Фонду енергоефективності, зокрема, у програмі «Енергодім».

Тальнівська та Тульчинська міські ради також затвердили Програму розвитку та утримання житлового господарства на 2021-2025 роки і Програму підтримки діяльності ОСББ на 2021 рік відповідно.

За умовами Програми підтримки ОСББ Барської міської територіальної громади на 2021 – 2025 роки місцева влада допомагатиме мешканцям створити ОСББ, надаватиме їм комплексну інформаційно-консультаційну підтримку, а також співфінансуватиме роботи щодо проведення енергоефективних заходів у будинках з ОСББ.

У свою чергу, Енергодарська міська рада затвердила Програму стимулювання населення до впровадження енергоефективних заходів на 2021- 2023 роки, за умовами якої для учасників програми “Енергодім” передбачено відшкодування відсотків за кредитами, наданими на енергоефективні проекти.

Нетішинська міська рада також затвердила Програму підвищення енергоефективності міста на 2018-2023 роки, за якою ОСББ буде надаватися компенсація відсотків за кредитами на впровадження енергоощадних заходів у багатоповерхівках.

Ужгородська міська рада затвердила зміни до Програми відшкодування частини кредитів, отриманих ОСББ, ЖБК на впровадження заходів з енергозбереження, капітального ремонту та реконструкції багатоквартирних будинків на 2018-2022 роки («Теплий дім»).

Загалом, по всій Україні 53 ОСББ-учасники програми “Енергодім” повністю або частково виконали у своїх будинках будівельно-монтажні роботи. Таким чином, станом на кінець 2020 року частина мешканців цих будинків вже відчула економію у платіжках за комунальні послуги за рахунок реалізації енергоощадних заходів.

Очікується, що вже наприкінці весни 2021 року в 11 областях будуть повністю реалізовані перші проекти, що буде великим поштовхом для інших ОСББ, які вагаються взяти участь у Програмі.

Ще близько 130 ОСББ знаходяться на стадії енергоаудиту або підготовки до подання документів у Фонд.

Темпи зростання кількості заявок ОСББ показують підвищення довіри громадян до Програми. Однак, вони не є достатніми для того, щоб говорити про запуск широкомасштабної енергомодернізації багатоквартирного житлового фонду.  Фінансова підтримка місцевою владою своїх мешканців у впровадженні енергоощадних заходів сприятиме досягненню ще більш кращих результатів”, – зазначила Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності. 

Всього за період дії Програми з вересня 2019 року між Фондом енергоефективності та органами місцевого самоврядування було підписано 151 меморандум про співпрацю.

В першому кварталі 2021 року планується підписання Меморандумів з містами Запорізької, Херсонської, Сумської, Дніпропетровської, Закарпатської, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Київської, Рівненської, Львівської, Житомирської, Волинської, Івано-Франківської та  Полтавської областей.

Також Фонд надіслав листи-запрошення до співпраці ще понад 250 містам/громадам.

Актуальну інформацію про кількість та географію підписаних Меморандумів про співпрацю, а також деталі про оновлені місцеві програми підтримки ОСББ-учасників програми «Енергодім» відслідковуйте на карті.