Європейські дні розвитку: Фонд ЕЕ презентував досвід модернізації житлового сектору в Україні

15-16 червня 2021 року пройшли Європейські дні розвитку, учасником яких вперше стали представники Фонду енергоефективності та партнери/донори  установи.

Європейські дні розвитку (EDD) – це наймасштабніший Європейський форум розвитку, який проводиться з 2006 року Європейською комісією, щороку збирає спільноту з питань розвитку для обміну ідеями та досвідом, яка генерує нові колаборації та новітні рішення найактуальніших світових проблем. 

З 2006 року, EDD є головною подією у світі розвитку і нині вважається «Давосом з питань розвитку».

Спільнота EDD збирає широке коло учасників та зацікавлених сторін з усього світу. Цьогоріч 174 організації виступили партнерами заходу.

Тема цьогорічного заходу – “Зелена угода за стале майбутнє”, захід проводиться вже у чотирнадцятий раз, але вперше в онлайн-форматі.

Фонд енергоефективності – єдиний представник від України – підготував свій віртуальний стенд з інформаційними матеріалами про стратегію розвитку організації та програму “Енергодім”.

Протягом двох днів заходу фахівці Фонду відповідали на питання учасників про деталі Програми та інші аспекти енергомодернізації житлового фонду в Україні.

1

***

Учасники сесій обговорили шляхи забезпечення продовольчої безпеки, освіту та навчання, пов’язані із “зеленою економікою”, нові бізнес-моделі для екологічного відновлення, “зелені фінанси”, а також шляхи побудови нових партнерських відносин для глобальної підтримки пріоритетів ЄС щодо циркулярної економіки.

Під час однієї з сесій, присвяченій темі енергоефективності в Україні, виступила Катаріна Матернова, заступниця Генерального директора Директорату з питань добросусідства та розширення Єврокомісії.

Вона зазначила, що завдяки співпраці України з міжнародними організаціями вдалося запустити Фонд енергоефективності у 2018 році та розробити окрему програму з підвищення енергоефективності житлових будинків в Україні – “Енергодім”, бенефіціарами якої є ОСБб.

Ця програма має на меті заохочення мешканців багатоквартирних будинків об’єднуватися в ОСББ, ставати більш енергосвідомими та займатися енергоефективністю своїх помешкань, що в результаті має призвести до зниження комунальних рахунків”, – підкреслила пані Матернова.

Вона також повідомила, що за період функціонування Фонду_ЕЕ було проведено багато навчальних заходів для представників ОСББ, що базувалися на досвіді проведення реформ енергоефективності у минулі десятиріччя у Європі, зокрема у Польщі, Хорватії та Литві, де проведені реформи показали дуже високі результати. 

Це допомагає Україні зараз уникнути багатьох помилок. Передбачається, що Фонд працюватиме в Україні впродовж декількох років, але ми сподіваємося, що Фонд буде підтримуватися українською владою та інвесторами і буде працювати ще багато десятиліть, адже потреба у проведенні реформ енергоефективності в Україні є колосальною”, – додала заступниця Генерального директора Директорату з питань добросусідства та розширення Єврокомісії.

Партнери Фонду енергоефективності також підготували відео-звернення в рамках заходу. Зокрема, Кшиштоф Герульський, експерт з енергоефективності Групи підтримки України при Європейській Комісії зазначив, що житлові будинки у світі споживають приблизно 40% від усієї спожитої енергії. Водночас, в Україні багатоповерхівки споживають приблизно втричі більше енергії, ніж у сусідніх країнах ЄС зі схожими кліматичними умовами. 

В Україні багато енергії витрачається даремно. Тому зменшення споживання енергії може бути корисним не лише з точки зору енергетичної безпеки країни, але також допомогти українським громадянам зекономити кошти. Якщо Україна досягне рівня енергоефективності сусідніх країн ЄС, таких як Польща чи Словаччина, можливо їй не доведеться імпортувати газ, їй вистачатиме власного видобутку”, – зазначив Кшиштоф Герульський.

За словами Ольги Бороданкової, керівниці сектору з питань енергоефективності Представництва ЄС, реформа енергоефективності імплементується на різних рівнях, до якої залучені міжнародні фінансові організації, Євросоюз, уряд Німеччини, а також державні органи влади в Україні, муніципалітети та суспільство, яке також відіграє важливу роль у цьому процесі.

Реформа енергоефективності створює нові ринки або посилює конкуренцію на існуючих ринках. Наприклад, на будівельному ринку, ринку енергоаудиту, проектування, у банківському секторі. Нові ринки передбачають нові робочі місця, що вкрай важливо для України”, – додала Ольга Бороданкова, керівниця сектору з питань енергоефективності Представництва ЄС.

Водночас, Лаура Гарбенчюте-Бакіне, представниця донорів, членкиня Наглядової ради Фонду енергоефективності зазначила, що Україна отримала кращу якість державних послуг та більші надходження у бюджет завдяки кращим практикам управління Фондом.

І я впевнена, що українська сторона виграла від цього. По-перше, мова про активне залучення Наглядової ради в менеджмент та управління, а також моніторинг, щоб упевнитися, що стратегія діяльності узгоджена з усіма сторонами…Ми зобов’язалися уникати конфлікту інтересів, зменшувати корупційні ризики та імплементувати належний внутрішній контроль і процедури ризик-менеджменту”, – зазначила Лаура Гарбенчюте-Бакіне.

Представниця донорів також додала, що корпоративне управління у Фонді передбачає належну юридичну базу, внутрішні політики та процедури, врахування прав усіх стейкхолдерів, а також прозорість процесів та доступність даних для усіх зацікавлених сторін. 

За словами Юлії Головатюк-Унгуряну, директорки Фонду енергоефективності, місія Фонду – привести Україну до європейського рівня енергоефективності, зменшити споживання енергії та викиди в житловому секторі. 

Наша стратегічна ціль до 2025 року – мати близько 500 тисяч сімей у 5000 будинків, які споживають як мінімум на 20% менше енергії після реновації їхніх будинків”, – зазначила очільниця Фонду та подякувала партнерам за підтримку. 

Май Нгуєн, керівниця програми “Енергоефективність для України” Міжнародної фінансової корпорації. (IFC, Група Світового Банку)