Відстрочення або розстрочення платежу за виконання робіт і послуг для учасників Програми “Енергодім”

Нова редакція Програми “Енергодім” від 16.04.2020  надає ОСББ можливість отримати другий та/або третій транш гранту ще до остаточного розрахунку з виконавцями робіт/надавачів послуг на основі Актів виконаних робіт, а також постачальників обладнання і матеріалів.

Ця норма поширюється на всі ОСББ, що уже стали учасниками Програми, або ті ОСББ, які подадуть свої заявки до кінця 2020 року, і вони в подальшому будуть схвалені Фондом. 

У разі, якщо норма буде реалізовуватися без зловживань і проблем, є велика ймовірність  зробити її постійною для усіх ОСББ. 

Такий механізм дозволяє значно зменшити фінансове навантаження на ОСББ-учасників Програми “Енергодім”. Це забезпечується завдяки тому, що ОСББ може розраховуватись з виконавцями робіт поступово, із відстрочкою, або розстрочкою, на підставі Актів виконаних робіт, сплачуючи кошти із гранту від Фонду енергоефективності. А тому кредитне навантаження на об’єднання  (й кожного співвласника)  буде менше.

Також ОСББ тепер може впроваджувати заходи з енергоефективності (етап будівельних робіт)  в декілька кроків, про що ми розкажемо детальніше в окремій статті. 

  1. всі завершені роботи, обрані з переліку обов’язкових заходів з Пакету заходів «А», під час реалізації Пакету заходів «Б»; 
  2. завершені роботи окремо чи разом по кожному із обраних обов’язкових заходів Пакету «Б», крім тих, що входять до Пакету заходів «А» (в тому числі додаткових). 

При цьому, разом з останнім обов’язковим заходом Пакету «Б», що впроваджується під час реалізації Проекту, мають бути завершені всі обрані додаткові заходи Пакету «Б».

Після реалізації кожного кроку, ОСББ може подати заявку на проходження верифікації не чекаючи завершення всього проекту, а також отримати часткове відшкодування їхньої вартості.

Оскільки таких кроків може бути не більше трьох, ОСББ може отримати останній транш гранту трьома частинами. Цей варіант можливий лише при реалізації   заходів  пакету “Комплексний” (Б). Пакет заходів «Легкий» здійснюється без покрокової верифікації.

А тепер повернемося до більш детального аналізу можливостей, які є активними для ОСББ завдяки впровадженню норми про отримання гранту до остаточного розрахунку із підрядниками.

Допустимі механізми розрахунку з підрядниками

Розрахуватися за виготовлення проектної документації та будівельні роботи ОСББ може із застосуванням відстрочення або розстрочення платежу.

Спосіб розрахунків на підставі домовленості сторін, коли момент оплати переноситься на більш пізній строк, ніж до початку надання послуг та/або виконання робіт, називається відстроченням платежу. 

Якщо ж оплата за послугу чи роботу ділиться на частини і сплачується після їх надання, то такий спосіб оплати є розстроченням платежу.

Це означає, що роботи та/або послуги вже будуть виконуватись чи надаватись, хоча повна чи часткова оплата їх вартості ще не відбулась. 

Застосовуючи механізми відстрочення або розстрочення платежу за договором, ОСББ матиме змогу поступово розраховуватись з виконавцями робіт, яких під час реалізації проекту може бути декілька. 

 

На які роботи та послуги ОСББ може отримати транш від Фонду енергоефективності до остаточного розрахунку з виконавцем?

  1. Розробка проектної документації та її експертиза (в тому числі обстеження об’єкта (будівлі));
  2. Технічний та авторський нагляд; 
  3. Сертифікація енергетичної ефективності будівлі після реалізації проекту;
  4. Обстеження інженерних систем будівлі;
  5. Впровадження заходів з енергоефективності, що включає вартість робіт (послуг), обладнання та матеріалів (може виконуватися в три кроки).

Важливо знати! Фонд здійснює виплату гранту лише після надання бенефіціаром (ОСББ) підтвердження сплати ним власного внеску.

Внесок Бенефіціараце кошти Бенефіціара, можливі складові яких визначені у Законі України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року № 2866-III (окрім коштів державного та/або місцевого бюджетів, що надані для фінансування Прийнятних заходів), за рахунок яких здійснюється фінансування Прийнятних заходів, і які не підлягають компенсації за рахунок Гранту та Іншої допомоги відповідно до умов Програми.

Варіанти розрахунків

1. Сплата власного внеску як авансу за роботи

ОСББ може домовитись з проектантом, який буде виготовляти проектну документацію, або з підрядником будівельних робіт про розстрочення платежу, сплативши власний внесок в якості авансу за роботи, а також отримати відповідну частину гранту від Фонду енергоефективності, щоб остаточно розрахуватися з підрядником  після часткового чи повного виконання робіт відповідно до умов договору з ними.

2. Без сплати авансу