Форум «Незалежна теплоенергетика»: зима в Україні в умовах війни

16 листопада у Києві відбувся форум «Незалежна теплоенергетика», який став платформою для обміну досвідом у сфері енергетики, енергоефективності та відновлюваної енергетики.

Напередодні ворог знову завдав масованого ракетного удару по багатьом містам Україні. І знову постраждали об’єкти енергетичної інфраструктури. Тому головне питання для обговорення на форумі звучало так: «Як підготуватися до опалювального сезону 2022–2023?». У заході взяли участь Василь Лозинський — в. о. Міністра розвитку громад і територій, представник Міністерства енергетики України, Єгор Фаренюк — директор Фонду енергоефективності, а також представники органів місцевого самоврядування, мери міст і очільники територіальних громад, фінансових інституцій та бізнес-спільноти.

«Попри всі виклики воєнного часу, українське суспільство не здається, а відчайдушно бореться на всіх фронтах, зокрема енергетичному, — прокоментував ситуацію Єгор Фаренюк. — Війна російської федерації проти України наочно продемонструвала вразливість глобальної економіки через її глибоку залежність від викопного палива. Енергетичний шантаж країни-агресорки спонукав світ прискорити пошук виходів з цієї пастки. Енергоефективність — єдиний правильний шлях до енергетичної незалежності. Для України це насамперед питання національної безпеки. Тому вже зараз необхідно дбати про енергомодернізацію житла».

Фонд енергоефективності безальтернативний інструмент для зменшення енергоспоживання в житловому секторі. Попри війну, він і далі реалізує Програму підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «ЕНЕРГОДІМ». Вона передбачає безповоротне відшкодування ОСББ до 70% вартості енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках.

Єгор Фаренюк зазначив, що з початку війни ОСББ завершили 65 проєктів, на 72 — частково завершені будівельні роботи, за які Фонд енергоефективності компенсував 447 млн грн. Попри всі складнощі — бойові дії на деяких територіях, припинення кредитування ОСББ банками, здорожчання матеріалів, Програма «ЕНЕРГОДІМ» не зупиняє свою роботу. ОСББ, що стали її учасниками до початку війни, можуть продовжувати реалізацію запланованих заходів і отримувати гранти Фонду. Важливо пам’ятати, що кожен реалізований проєкт дає можливість скорочувати споживання енергоресурсів на 3550%, зменшуючи фінансове навантаження на мешканців будинків. Крім того, після реалізації енергоефективних проєктів значно підвищується комфортність житла, збільшується термін експлуатації будинків і зменшується рівень викидів СО2.

Вже зовсім скоро стартує нова програма Фонду енергоефективності — «ВідновиДІМ», яка фінансуватиме відновлення житлових будинків, пошкоджених внаслідок воєнних дій. Вона передбачає надання ОСББ грантів на безоплатній та безповоротній основі у розмірі 100% вартості матеріалів і робіт на проведення першочергового ремонту. Поки Програма реалізовуватиметься у чотирьох регіонах України — на Київщині, Житомирщині, Чернігівщині та Сумщині. В межах першого пілотного проєкту планується надати підтримку щонайменше 60 будинкам, в яких створені ОСББ.

Синергія держави, місцевого самоврядування, неурядових організацій і бізнесу — інструмент, який допоможе Україні подолати енергетичну кризу та вибудувати енергонезалежне майбутнє.