Фонд енергоефективності став учасником Форуму «Велике відновлення: енергетична інфраструктура»

Представники Фонду енергоефективності взяли участь у Форумі «Велике відновлення: енергетична інфраструктура». Це один із серії заходів, що проходять в рамках проєкту «Хаб «Велике відновлення», метою яких є сприяння відновленню громад шляхом поширення знань про фінансові, технологічні й організаційні можливості.

В рамках цього заходу відбулись панельні дискусії та доповіді лідерів галузі – представників Уряду та органів місцевого самоврядування, мерів міст і очільників територіальних громад, галузевих асоціацій, представників донорських програм та фінансових інституцій, а також бізнес-спільноти.

Виконуючий обов’язки технічного директора Фонду енергоефективності Дмитро Сирих в ході тематичного блоку «Енергоефективність та енергетична безпека» Форуму представив результати діяльності Фонду за період дії воєнного стану, поділився перспективними планами щодо подальшого розвитку програми «ЕНЕРГОДІМ», а також презентував основні положення проекту нової програми Фонду по відновленню житлових будинків, що постраждали від воєнних дій.

Фонд енергоеефективності став учасником Форуму «Велике відновлення: енергетична інфраструктура»

«В умовах воєнного стану Фонд енергоефективності виконує взяті на себе зобов’язання та надає підтримку ОСББ для підвищення енергоефективності багатоквартирних будинків. Зокрема, за період з 24 лютого, коли відбулось повномасштабне вторгнення росії на територію України, і до сьогодні 57 ОСББ завершили свої проекти. За цей період Фонд компенсував ОСББ  376,3 млн грн. Також, ми отримали 196 заявки на верифікацію для відшкодування частково або повністю виконаних робіт, з них 187 вже схвалено», – повідомив Дмитро Сирих.

Також, з його слів війна спонукала Фонд до розширення сфери діяльності, зокрема, фахівці Фонду доклали максимум зусиль аби мати можливість долучитись до процесу відновлення житлових будинків, пошкоджених внаслідок воєнних дій. Зокрема було ініційовано внесення змін до профільного Закону і у максимально можливі терміни Парламент прийняв необхідні законодавчі зміни. Також було проведено багаторівневий переговорний процес, узгоджено необхідні питання з міжнародними партнерами Фонду і, як наслідок – ми підготували проект максимально простої грантової  програми.

«Ця програма передбачає можливості для ОСББ у вигляді надання грантів на безоплатній та безповоротній основі в розмірі 100% вартості матеріалів та робіт. Зокрема, мова про проведення першочергових ремонтних робіт у пошкоджених будинках таких, як заміна/ремонт вікон, зовнішніх дверей, фасадів, ремонт дахів та інших робіт, необхідних для забезпечення функціонування пошкоджених будинків. Проте для запуску цієї програми потрібно зробити ще кілька важливих кроків, які залежать не лише від Фонду. Сподіваємось невдовзі нам вдасться запустити цю програму», – розповів учасникам Форуму Дмитро Сирих. 

Разом з тим він наголосив, процес відновлення пошкодженої інфраструктури українських міст та зокрема житлових будинків – це надзвичайно складний процес, який можливо виконати лише спільними зусиллями, тому Фонд, маючи досвід співпраці з донорськими організаціями, наразі активно працює над тим, аби залучити додаткові грантові кошти від донорів для цих цілей, а саме для надання фінансової підтримки співвласникам багатоповерхівок, пошкоджених внаслідок воєнних дій.

Також, в рамках Форуму перша заступниця голови Новояворівської громади на Львівщині, одна з ключових діячок Асоціації менеджерів та управителів житловою нерухомістю Галина Джулай розповіла про досвід термомодернізації будинків  Новояворівська за Програмою «ЕНЕРГОДІМ». 

«У Новояворівську 10% термомодернізованих багатоповерхівок серед будинків старого житлового фонду. Усі будинки термомодернізовані за програмою «ЕНЕРГОДІМ» Фонду енергоефективності. Зокрема 8 будинків ОСББ отримали 70% відшкодування від Фонду енергоефективності, ОСББ «Львівська 7-Я» очікує відшкодування, а будинок Липи, 14 розпочав термомодернізацію», – повідомила Галина Джулай.

Крім того, з її слів співвласники ще дев’яти ОСББ Новояворівська очікують подачі документів до Фонду енергоефективності. Наразі вони за підтримки Новояворівської міської ради, розпочали роботи зі встановлення індивідуальних теплових пунктів, що забезпечить 25-30% економії теплоносія в опалювальний період, а повністю термомодернізований будинок – 50-55%.

Загалом зацікавленість учасників Форуму до теми енергоефективності була надзвичайно високою. І це не дивно, адже енергоефективність – це один із найбільш ефективних механізмів для досягнення енергетичної незалежності України, тож високі параметри енергетичної ефективності мають бути покладені в основу відбудови країни. 

Довідково: Форум «Велике відновлення: енергетична інфраструктура» відбувся в рамках проєкту «Хаб Велике відновлення: енергетична інфраструктура».

Форум «Велике відновлення: енергетична інфраструктура»

Цей захід відвідали понад 350 учасників, зокрема він об’єднав лідерів та експертів у сфері енергетики, термомодернізації, енергоефективності, відновлюваної енергетики, представників державної та місцевої влади, бізнесу і громадських організацій для спільного проектування, пошуку джерел фінансування та широкого обговорення ідей та проектів. 

Форум пройшов за підтримки Міністерства розвитку громад та територій України,  Міністерства енергетики України, Державного агентства з енергоефективності,  енергозбереження України та Фонду Енергоефективності.