Термомодернізація будинків за Програмою «Енергодім» в умовах війни

Під час форуму «Енергоефективність та відновлення житлового сектору: можливості, практика та перспективи» відбулась панель, присвячена Програмі «Енергодім». Її учасники зосередилися на змінах, які відбуваються у цій ініціативі під час повномасштабної війни, а також на синергії зусиль місцевої влади, Фонду та профільних організацій для досягнення максимального результату.

«До війни у межах Програми “Енергодім” ми пропонували ОСББ два пакети заходів — легкий і комплексний, — розповів Дмитро Сирих, технічний директор Фонду енергоефективності. — Не зупинили процес термомодернізації й в умовах воєнного стану: будинки, які вже приєдналися до Програми, продовжували роботи. Та через проблеми з фінансуванням призупинили прийом нових заявок. Врешті, трансформували Програму — спростили легкий пакет, щоби будинки могли встановлювати індивідуальні теплові пункти та впроваджувати низку нескладних, але дієвих заходів. Наприклад, проводити балансування, замінювати вікна у місцях загального користування та зовнішні двері. Відповідно, відновили прийом заявок за цим пакетом. Звичайно, паралельно працюємо з партнерами і донорами, щоби створити сприятливі умови для учасників Програми. Вже внесли до цієї ініціативи важливі зміни, зокрема запровадили авансування на рівні 30% вартості проєктів, вдвічі зменшили власний внесок ОСББ. Також підписали угоду з ГЛОБУС БАНКом, який перший відновив кредитування ОСББ під час війни».

Сьогодні учасники Програми «Енергодім» можуть взяти кредит без застави у ГЛОБУС БАНКу терміном на п’ять років під 16% річних. Максимальна сума такого кредиту — до 3 млн грн. Цей механізм, запроваджений у вересні минулого року, вже довів свою ефективність. Так, ОСББ «Авангард» зі Львова залучило у банку кредит у розмірі 600 тис. грн на чотири роки. Після встановлення ІТП мешканці будинку планують зменшити розмір комунальних платежів на 30% протягом опалювального сезону. Щомісячний платіж за кредитом для однієї квартири у цьому будинку становить 62 грн. Крім того, отримавши кредит і реалізувавши проєкт у межах Програми «Енергодім», ОСББ збільшило ринкову вартість житла та покращило умови проживання у квартирах. На 2024 рік ГЛОБУС БАНК заклав для фінансування ОСББ 200 млн грн.

Серед лідерів за участю у Програмі «Енергодім» — Львівщина. Тут у місті Новояворівськ у всіх багатоповерхівках створили ОСББ, щоби вони мали змогу брати участь у цій ініціативі. 10% старого житлового фонду міста вже термомодернізували. Для досягнення такого результату Новояворівськ надає підтримку учасникам Програми «Енергодім», розробляє власні ініціативи, а також співпрацює з іншими профільними організаціями, зокрема Асоціацією «Енергоефективні міста України». Тут ОСББ можуть отримувати безвідсоткову поворотну фінансову допомогу. Сергій Кошарук, радник-консультант з питань енергоефективності, екології та розвитку громад Асоціації, презентував принцип дії револьверного фонду та зазначив, що наразі до нього приєдналися 10 громад, сума внесків яких сягає 6,8 млн грн.

«Ми приєдналися до Програми Фонду, щойно вона з’явилася, приклад першого модернізованого будинку спонукав й інших долучатися, — прокоментувала Галина Джулай, перша заступниця голови Новояворівської міської ради. — Наразі ми термомодернізували майже всю вулицю Юрія Липи — залишилося завершити роботи на двох будинках. Співпрацюємо і з Асоціацією “Енергоефективні міста України” — на потреби ОСББ, які беруть тут безвідсоткові позики, внесли 1,7 млн грн. Крім того, розробили міську ініціативу, у межах якої відшкодовуємо банківські відсотки учасникам Програми “Енергодім”. Також маємо місцеву програму підтримки ОСББ “95 на 5”, тобто відшкодовуємо 95% вартості капітальних ремонтів. ОСББ мають змогу виконати ті роботи, які сьогодні не фінансуються у межах Програми Фонду енергоефективності». 

Активно долучаються до енергомодернізацій й ОСББ Миколаєва — до початку повномасштабної війни Фонд отримав від них 49 заявок на участь у Програмі «Енергодім». Сьогодні п’ять будинків беруть участь в обох програмах Фонду — їм довелося приєднатися і до Програми «ВідновиДІМ», адже вони були пошкоджені внаслідок обстрілів. Тетяна Тимошина, співзасновниця і керуюча партнерка Центру житлового фонду та розвитку підприємств м. Миколаїв, серед актуальних проблем, з якими стикаються ОСББ, назвала нестачу кадрів, здорожчання проєктів і тривалий час доставки матеріалів. Попри це, протягом 2022 року у місті закінчили роботи на семи об’єктах, яким Фонд енергоефективності компенсував 17 млн грн. 2023 року закінчили роботи ще на двох будинках, сума грантів склала 9 млн грн.

У прифронтовому Миколаєві діє ще одна установа, покликана допомагати тим, хто планує приєднатися до Програми Фонду. «Ми синхронізуємо можливості різних ініціатив, — розповіла Валентина Іщенко, заступниця директора Центру енергоефективності Миколаєва. — Так, у нашому місті діє програма “Теплий Миколаїв” — це відшкодування ОСББ відсоткових ставок або частини тіла кредиту. Після лютого 2022 року ми змінили цю ініціативу, що дало змогу компенсувати ОСББ до 30% вартості будівельних робіт. 2023-го надали таку допомогу 12 ОСББ на суму понад 5,5 млн грн. Ці будинки змогли досягти економії енергії від 25 до 50%». 

Власним досвідом реалізації проєкту поділилося й ОСББ «Парусний 7А» з Миколаєва. Воно почало будівельні роботи у 2021 році — одразу ж під час опалювального сезону мешканці відчули перші результати, платіжки за тепло стали меншими. Коли почалася велика війна, роботи призупинили через постійні обстріли міста. Та навесні 2022-го відновили їх, закінчили проєкт у червні 2023 року. Будинок став економним, комфортним і затишним.

Щоби полегшити участь ОСББ у Програмі «Енергодім», Фонд енергоефективності запустив маркетплейс — на цьому онлайн-майданчику можна шукати виконавців робіт, необхідні матеріали та обладнання. Працює на сайті Фонду і калькулятор розрахунку вартості проєктів, який дає змогу швидко оцінити головні показники тим, хто планує приєднатися до Програми. Завжди готові надати докладні консультації й фахівці Фонду, а також регіональні радники Програми підтримки Фонду енергоефективності IFC.

Детально про Програму «Енергодім».