Де ОСББ отримати додаткову підтримку: місцеві програми і револьверні фонди

Програма «Енергодім» — дієвий механізм термомодернізації житлового сектору — діє з 2019 року. Отримуючи від Фонду енергоефективності грант — від 40 до 70% вартості проєктів, ОСББ значно поліпшують умови життя у будинку та зменшують споживання енергії, а отже й суми у платіжках за комунальні послуги. Та в умовах повномасштабної війни учасники Програми потребують додаткової фінансової підтримки. Такою підтримкою стають місцеві програмами співфінансування енергоефективних заходів та револьверні фонди.

«Сьогодні як ніколи важливо діяти разом — допомагати відповідальним ОСББ, які навіть під час війни продовжують термомодернізацію, — коментує Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності. — Підтримка місцевих громад стала вирішальною, коли банки призупинили кредитування ОСББ. Наразі ми приймаємо заявки на участь у спрощеному пакеті “А” Програми “Енергодім” — компенсуємо учасникам 40% вартості встановлення індивідуальних теплових пунктів. 20% вартості проєкту ОСББ можуть залучати з інших джерел, зокрема місцевих програм. Закликаємо громади приєднуватися до важливої ініціативи та допомагати нашим співгромадянам готуватися до нового опалювального сезону. Для сплати ще 40% — обов’язкового власного внеску співвласників будинку — ОСББ, зокрема, можуть використати поворотну безвідсоткову допомогу з програми револьверного фонду Асоціації “Енергоефективні міста України”, якщо громада доєдналася до неї. Револьверний фонд допомагає громадам за рахунок виділених з бюджету коштів забезпечувати надання безкоштовних позик ОСББ для реалізації енергоощадних і енергоефективних заходів. Знову звертаємось до органів місцевого самоврядування: приєднуйтеся до ініціативи — полегшуйте фінансовий тягар ОСББ. Ви самостійно встановлюватимете розмір і терміни сплати добровільного внеску у револьверний фонд, а також ухвалюватимете рішення, кому, на що саме та на який термін надавати безвідсоткові позики — поворотну фінансову допомогу. Асоціація ж подбає, щоби за вашим рішенням юридично оформити позику, подбати про її цільове використання і своєчасне повернення».

Програма співфінансування діє, зокрема, на території Ковельської територіальної громади Волинської області. ОСББ тут пропонують кілька варіантів підтримки. Це відшкодування частини суми кредитів, залучених учасниками Програми «Енергодім» для впровадження енергоефективних заходів, отримання безвідсоткової позики у револьверному фонді «Енергоефективні міста України», відшкодування нарахувань за відсотковими ставками залучених кредитів, отримання фінансової допомоги для виконання капітального ремонту ліфтового обладнання і ліфтів на умовах співфінансування, а також отримання фінансової допомоги для виконання окремих заходів з енергоефективності та модернізації житла на умовах співфінансування. Учасники можуть вибрати один або кілька варіантів фінансової допомоги. 2023 року на ці видатки в міському бюджеті заклали 4 млн грн, до револьверного фонду «Енергоефективні міста України» перерахували 1,5 млн грн в 2021 році та найближчим часом планують додати ще 1 млн грн. Адже місцеві ОСББ вже сформували певну чергу на користування безвідсотковою позикою.

Підтримує місцеві ОСББ і Долинська міська територіальна громада Івано-Франківської області, яка розробила Програму сталого енергетичного розвитку на 20222024 роки. У межах цієї ініціативи вона відшкодовує частину витрат ОСББ, які беруть участь у Програмі «Енергодім». Це витрати на проведення енергетичного аудиту, виготовлення проєктно-кошторисної документації та фінансування будівельних робіт. Також передбачене надання поворотної фінансової допомоги з револьверного фонду «Енергоефективні міста України» для сплати власного внеску ОСББ. Щорічно у фонд громада відшкодовуватиме 300 тис. грн. На 20232024 роки на компенсацію частини вартості будівельних робіт з термомодернізації будинків учасників Програми «Енергодім» заклали 1,2 млн грн.

«Ми відкриті до співпраці — разом із командою регіональних консультантів IFC допомагаємо муніципалітетам розробляти або адаптувати місцеві програми підтримки енергоефективності для ОСББ, — зазначає Єгор Фаренюк. — Крім того, готуємо зміни до Програми “Енергодім”, зокрема плануємо вдвічі знизити розмір власного внеску ОСББ та надавати прегрант на рівні 30%. Нещодавно підписали і договір про співпрацю з ГЛОБУС БАНКом — це перший банк, який відновив кредитування ОСББ. Тільки конструктивне партнерство Фонду, органів місцевого самоврядування і банківських установ в межах реалізації Програми “Енергодім” здатне забезпечити найкращий результат».

За чотири роки дії Програми «Енергодім» створені 137 міських програм, компенсації за якими отримали понад 400 ОСББ на суму близько 96 млн грн. Фонд виплатив ОСББ гранти на суму понад 900 млн грн. ОСББ повністю або частково завершили будівельні роботи на 285 проєктах, а це 62 515 енергоощадних домогосподарств.