Додаткова підтримка від міста для учасників Програми «Енергодім» з Калуша

За чотири роки реалізації Програми «Енергодім» Фонд енергоефективності отримав від ОСББ понад 900 заявок на участь у ній. Серед них — чотири ОСББ з міста Калуш Івано-Франківської області, які отримають від Фонду 70% компенсації вартості проєктів. Додаткову підтримку — 5% вартості проєктів — калуським ОСББ надаватиме місто.

 

Відповідна можливість передбачена програмою «Енергодім Калуш на 2024–2026 роки», яку міська рада затвердила 28 вересня. На ці потреби у бюджеті громади заклали близько 14,3 млн грн. Фінансування відбуватиметься після виплати основної частини гранту Фондом енергоефективності. Ця програма стала логічним продовженням схожої ініціативи, яка діяла у Калуші у 2022–2023 роках. Її розробляли на запит місцевих ОСББ, які беруть участь у Програмі «Енергодім». Зокрема, ОСББ «Січове 15», яке перше з Калуша подало заявку на участь у Програмі та вже завершило роботи, отримало від Фонду грант у розмірі близько 4,2 млн грн і компенсацію з бюджету громади — понад 298 тис. грн.

«Фінансова підтримка ОСББ, які продовжують термомодернізовувати будинки в умовах воєнного стану, надзвичайно важлива, — коментує Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності. — Після початку повномасштабної війни реалізація проєктів у межах Програми “Енергодім” опинилася під загрозою — на це вплинули, зокрема, погіршення економічної ситуації, подорожчання матеріалів, відсутність банківського кредитування. Згідно з умовами Програми, першим 500 учасникам Фонд компенсує 70% вартості проєктів, всім іншим — 50%. Решту суми ОСББ можуть залучати з інших джерел, наприклад місцевих програм. Щиро вдячні Калуській міській раді, яка приєдналася до такої допомоги. Нещодавно ми внесли до Програми зміни, зокрема вдвічі зменшили розмір обов’язкового власного внеску ОСББ. Сьогодні для пакету заходів «А» він становить 20% вартості прийнятних витрат, для пакету «Б» — 10%. Крім того, відтепер ОСББ можуть отримати авансування будівельних робіт на рівні 30% вартості проєкту. Ми постійно шукаємо механізми підтримки учасників Програми, які б дали змогу не зупиняти процес модернізації житлового фонду. Та на цьому шляху важлива синергія зусиль всіх учасників процесу — Фонду, місцевих громад та ОСББ. Саме це забезпечує досягнення найкращих результатів».

Фонд енергоефективності відкритий до співпраці з органами місцевого самоврядування. Разом із командою регіональних консультантів IFC допомагає муніципалітетам розробляти та адаптовувати місцеві програми підтримки енергоефективності для ОСББ, проводити навчання співробітників профільних структурних підрозділів з підтримки ОСББ. Вже 252 громади України стали партнерами Фонду, діють близько 140 місцевих програм підтримки ОСББ у межах реалізації проєктів за Програмою «Енергодім».

Наразі Фонд приймає заявки на участь у Програмі «Енергодім» за спрощеним пакетом «А», який містить один обов’язковий захід — встановлення індивідуального теплового пункту. Серед необов’язкових заходів — теплоізоляція та заміна трубопроводів системи внутрішнього і гарячого теплопостачання в неопалюваних приміщеннях, гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних клапанів, заміна або ремонт блоків віконних і блоків балконних дверних у місцях загального користування, заміна або ремонт зовнішніх дверей та облаштування тамбурів зовнішнього входу. Граничний розмір гранту — 2 млн грн. Спрощений пакет «А», за яким Фонд компенсує 40% вартості проєктів, покликаний допомогти якнайбільшій кількості ОСББ якомога швидше скоротити споживання енергії.