VII Засідання координаційної ради донорів: сторони обговорили розвиток Фонду енергоефективності

1 липня, відбулося сьоме засідання Координаційної ради донорів, яке було присвячено обговоренню виконанню стратегічних планів розвитку Фонду енергоефективності та Програми підтримки енергомодернізації  багатоквартирних будинків “Енергодім”.

Учасниками зустрічі стали представники Міністерства розвитку громад і територій України, ДУ “Фонд енергоефективності”, Представництва Європейського союзу в Україні, Єврокомісії, Світового Банку, Міжнародної фінансової корпорації (IFC, Група Світового банку), GIZ  – Україна, ПРООН – Україна.

Планується, що сторони протягом найближчих тижнів визначаться щодо можливості продовження додаткового гранту для учасників програми «Енергодім».

Також одним із основних питань обговорення стала необхідність дофінансування статутного капіталу Фонду енергоефективності .

кордрада

Олексій Чернишов, міністр розвитку громад і територій України, привітав присутніх та зазначив, що енергоефективність – це один із пріоритетних  напрямів в роботі Мінрегіону.

 «Кожен мільйон гривень гранту з державного бюджету та Мультидонорського трастового фонду додатково залучає ще 500 тисяч гривень від ОСББ. Переконаний, що Фонд енергоефективності здатен та повинен реалізувати передові та найскладніші проєкти з комплексної термомодернізації будівель та забезпечити найвищі показники скорочення обсягів споживання енергоресурсів – на 40-50% і більше» – зауважив Міністр.

З метою продуктивної реалізації програм Фонду енергоефективності та вирішення неузгодженостей щодо забезпечення енергоефективності будівель на законодавчому рівні Мінрегіон спільно з міжнародними партнерами, народними депутатами та експертами розробив законопроєкт «Про створення умов для запровадження комплексної термомодернізації будівель».

Керівниця секції з питань енергетики, транспорту і довкілля Представництва ЄС в Україні Хлое Аліо повідомила, що Фонд є дуже важливим для подальшого просування реформи енергоефективності в України, вагомим стимулом розвитку енергоефективності будинків, а також інструментом заощадження коштів, зменшення викидів СО2 та поліпшення клімату.

Крім того, вона підкреслила необхідність фінансування роботи Фонду енергоефективності.

Юрген Кайнхорст, начальник відділу співпраці зі Східною Європою та Центральною Азією, Африкою та Близьким Сходом Федерального міністерства довкілля, охорони природи і ядерної безпеки Німеччини (BMU) наголосив, що термомодернізація будинків має залишатись серед пріоритетів Уряду України, аби на підтримку донорів можна було розраховувати й надалі.

«Німеччина й надалі підтримуватиме реформу в сфері енергоефективності в Україні, однак Уряд України має гарантувати виділення фінансування Фонду енергоефективності в необхідному розмірі. З огляду на значну кількість вже отриманих та очікуваних заявок, це вкрай важливо зробити якнайшвидше», – акцентував Юрген Кайнхорст.

 Юлія Сабатюк, голова Наглядової ради Фонду енергоефективності, поінформувала, що менеджмент Фонду продовжує активно працювати над  спрощенням процедур і попросила партнерів допомогти Фонду із внесенням змін у діюче законодавство.

«Фонд – це єдиний майданчик в Україні, що об’єднує свідомих ОСББ. Це платформа, що сприяє інвестиціям в енергетичну ефективність будівель завдяку зусиллям держави і міжнародних партнерів, які надають підтримку нашій країні»,  – підкреслила Юлія Сабатюк.

 Василь Лозинський, перший заступник міністра розвитку громад і територій України, повідомив, Мінрегіон не планує створювати альтернативні програми з енергоефективності для багатоквартирних будинків та націлений на покращення роботи Фонду енергоефективності.

“Хочу запевнити, що ми зробимо все можливе, щоб забезпечити роботу Фонду і вже в наступному році виконати всі фінансові зобов’язання. Найбільше цю інформацію хочуть почути наші ОСББ, щоб зрозуміти чи готувати Заявки. Я переконаний, готуватись треба, ресурси ми знайдемо” – наголосив Василь Лозинський.

Пан Лозинський нагадав, що Мінрегіон підготував законопроект щодо енергоефективності будівель, який наразі проходить погодження має бути буде затверджений Верховною Радою вже в листопаді цього року.

Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності, подякувала міжнародним партнерам за допомогу у роботі Фонду та проінформувала про перспективи та прогнози діяльності Фонду.

“Фонд отримав майже 700 заявок на отримання грантів. Загалом Програмою Фонду «покрито» проекти загальною вартістю 5 млрд 481 млн грн. Вже понад 62,4 тисячі сімей стали учасниками програми “Енергодім”. Сумарна економія енергії у модернізованих будинках складе близько 2,2 млн кВт·год/рік”, – розповіла очільниця Фонду.

Вона презентувала запуск ІТ-платформи, яка автоматизує процес надходження заявок до Фонду та допоможе уникнути типових помилок, які роблять заявники.

Юлія Головатюк-Унгуряну  також зазначила, що Фонд продовжує роботу з громадами і наразі прийнято/адаптовано понад 100 програм співфінансування енергоефективних заходів.

Крім того, Фонд розробив концепцію пілотного проекту “Модернізація кварталами”, яку планує  найближчим часом в деталях презентувати партнерам.

Нагадаємо, що 30 червня 2021 року Наглядова рада Фонду енергоефективності затвердила чергові зміни до програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім».