REBUILD UKRAINE: Зелена відбудова та енергоефективність для відновлення українських громад

Фонд енергоефективності взяв участь у 4-ій Міжнародній виставці та конференції REBUILD UKRAINE 2024, що зібрала провідних спеціалістів із секторів енергетики, будівництва та сталого розвитку. В межах заходу відбулася панельна дискусія під назвою «Зелена відбудова громад України: ключові уроки проєктів відновлення 2023-2024 років». Серед учасників заходу — Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності, який поділився досвідом впровадження енергоефективних та кліматично-дружніх ініціатив в Україні. 

Єгор Фаренюк  розповів про значущість сталого відновлення українських громад, особливо житлового сектора. Фонд активно працює над програмами «зеленого відновлення», зокрема, через Програму «ВідновиДІМ», яка за підтримки ЄС фінансує відновлення пошкоджених житлових будинків, покриваючи 100% витрат на ремонт. Ця ініціатива допомагає власникам багатоповерхівок відновлювати житло, яке постраждало від військової агресії.

Іншим важливим напрямком роботи є програма «ГрінДІМ», яка стимулює встановлення сонячних електростанцій на дахах багатоповерхівок, де Фонд компенсує 70% вартості обладнання. Це рішення сприяє енергозабезпеченню будинків під час блекаутів та дає можливість мешканцям отримувати тепло, воду та освітлення, а в майбутньому — значно економити енергоресурси. Також він підкреслив, що такі інноваційні проєкти не лише відповідають базовим потребам громадян, але й сприяють руху до енергонезалежності України.

«Завдяки підтримці міжнародних партнерів та донорів ми вже понад 5 років допомагаємо активним ОСББ впроваджувати енергоефективні заходи та відновлювати пошкоджене житло. Якщо говорити про масовість, то: гранти, залученість громад і місцевої влади, дешеві довгі кредити — це трикутник, за допомогою якого можна масштабувати впровадження енергоефективності.  Крім того, вкрай важлива комунікація на рівні держави щодо необхідності підвищення енергоефективності житла, без цього масштабування та реалізація проєктів просто неможлива», –   коментує Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності.

Крім того, учасники панелі обговорювали відновлення українських громад після війни, а також виклики, які постають у процесі реконструкції інфраструктури.

Під час дискусії було піднято низку важливих питань, зокрема: Зелені та кліматично-дружні проєкти для відбудови громад, успішні та невдалі приклади відновлення інфраструктури та інноваційні рішення для енергетичного сектору, будівель та інфраструктури.  Зелена відбудова громад України вимагає не тільки інноваційних підходів, але й комплексного бачення сталого розвитку. Учасники зазначили, що ключем до успішної реконструкції є партнерство між державними органами, місцевими громадами, бізнесом та міжнародними організаціями. Особливо важливим є обмін досвідом і вивчення практик країн, які вже здійснили успішні кроки у напрямку сталого розвитку.

Панельна дискусія на REBUILD UKRAINE 2024 стала майданчиком для змістовного обміну досвідом і думками між представниками різних секторів, що прагнуть розбудувати стійку і процвітаючу Україну. Інтеграція зелених рішень у процес відбудови сприятиме не тільки підвищенню якості життя, а й забезпеченню довгострокового розвитку та незалежності українських громад.