Верифікація проєктів за програмами Фонду: умови та деталі

Фонд енергоефективності наразі імплементує 3 програми, які націлені на підвищення енергоефективності будівель, підтримку модернізації та відновлення житлового фонду. Програма “ВідновиДІМ” — орієнтована на відновлення багатоквартирних будинків, що постраждали внаслідок бойових дій. Програма “Енергодім” — допомагає багатоквартирним будинкам, в яких створено ОСББ, впроваджувати заходи з енергоефективності, зокрема утеплення фасадів, модернізацію систем опалення, встановлення енергоощадних вікон і дверей. Програма “ГрінДІМ” — фокусується на впровадженні екологічних рішень для багатоквартирних будинків, зокрема, сприяє переходу до альтернативних джерел енергії.

Реалізація проєктів за програмами складається із двох основних етапів. Перший етап включає підготовчі заходи (енергоаудит будівлі для впровадження енергоефективних заходів або альтернативних джерел енергії та технічне обстеження будівель для виконання відновлювальних робіт, розроблення проєктної документації (за необхідності) та її експертиза)

Найдовший і найскладніший етап реалізації проєкту — будівельні роботи. Виконання запроєктованих та погоджених заходів здійснюється у відповідності до проєктної документації, чинних будівельних норм в супроводі технічного та авторського нагляду.

Після виконання будівельних робіт Фонд здійснює контроль за якісним впровадженням Проєктів та їх відповідності технічним вимогам програм, тобто, верифікація.

Що таке верифікація проєкту?

Верифікація — це перевірка виконання заходів з енергоефективності або відновлення в рамках проєкту. Вона буває документальною та з виїздом на об’єкт, тобто будинок, де реалізується проєкт.

За умовами програм Фонду після завершення будівельних робіт ОСББ має подати до Фонду заявку на верифікацію (перевірку) виконаного проєкту.

Хто та як проводить верифікацію?

Верифікацію проводять фахівці Фонду енергоефективності, щоб впевнитися, що проєкт реалізовано якісно, всі заходи дійсно виконані та відповідають встановленим Фондом вимогам.

Що перевіряють під час верифікації?

Під час перевірки фахівці Фонду здійснюють контроль за дотриманням технічних вимог Програм Фонду. 

Важливо! Відповідальність за дотримання будівельного законодавства, порядок та технологію здійснення робіт, відповідність проєктним рішенням несуть технічні фахівці (проєктувальники, експерти технічного та авторського нагляд), які супроводжують реалізацію проєкту на різних етапах. Про це в Програмі Енергодім складається відповідна довідка встановленої форми про ведення журналів робіт, внесення змін в проєктну документацію тощо. 

 

Під час перевірки документів за Програмою “Енергодім” оцінюються акти виконаних робіт та інші технічні документи, що подаються разом із заявкою на верифікацію, такі як:

  • повторний енергетичний сертифікат
  • звіт з обстеження інженерних систем, у випадках, якщо системи було модернізовано.

Акти виконаних робіт

Акти виконаних робіт, що подаються разом із заявкою на верифікацію, потрібно складати окремо для кожного із заходів з енергоефективності, за встановленою формою КБ-2в. Акти повинна завізувати особа, яка здійснювала технічний нагляд за будівництвом. Крім того, по Програмі “Енергодім” Акти мають пройти експертизу на предмет перевірки ціноутворення в експертній організації державної форми власності або у судового експерта

Енергетична сертифікація будівлі

Після завершення будівельних робіт та підписання актів виконаних робіт необхідно скласти енергетичний сертифікат будівлі: в ньому має бути відображена інформація про впроваджені заходи з енергоефективності, визначено клас енергетичної ефективності та енергетичні показники будівлі після реалізації Проєкту. 

Якщо в рамках реалізації проєкту було модернізовані інженерні мережі будинку, має бути складено Звіт з обстеження інженерних мереж.

Крім того, разом із заявкою на верифікацію потрібно подати документи, що підтверджують відповідність характеристик матеріалів, обладнання технічним вимогам Програми «Енергодім» (якщо вони не були надані раніше).  

Фотоверифікація

В період пандемії COVID для можливості продовження реалізації Проєктів та виплати коштів Фондом була введена опція подачі фото- та/або відеоматеріалів з місця знаходження будинку про виконання заходів по Програмі Енергодім. Ця опція поширюється і на період воєнного стану на всі Програми Фонду. Матеріалів фото- або відеофіксації має бути достатньо, щоб відобразити всі виконані роботи по заходам, заактовані матеріали та обладнання, їх характеристики та місце встановлення.

Візуальний огляд будівлі

Якщо під час документальної верифікації та фотоверифікації є зауваження до наданих технічних документів та якості виконаних робіт приймається рішення про виїзд фахівців Фонду енергоефективності на місце реалізації проєкту для візуального огляду будівлі.

Важливо! Перевірка на місці проводиться тільки щодо заходів, реалізованих за програмою, відповідно до проєктної документації та актів виконаних робіт.

Мета верифікації на місці полягає в тому, щоб перевірити чи відповідає реалізований проєкт технічним вимогам Програм Фонду.

Виконання вимог державних будівельних норм та стандартів, якість виконання будівельно-монтажних робіт, контроль обсягів робіт та матеріалів  забезпечується фахівцями технічного та авторського нагляду. Проте, при суттєвих порушеннях нормативів, Фондом може бути ініційовано питання щодо усунення критичних порушень.

Відповідно до п. 4.8 Порядку проведення верифікації, Фонд може відмовити у виплаті гранту, якщо фахівці Фонду не переконаються у фактичному виконанні заявлених робіт. Тому для ОСББ вкрай важливо забезпечити доступ фахівцям, які здійснюють верифікацію, до всіх приміщень загального користування будівлі, де були впроваджені заходи та/або встановлено  обладнання, а також до частини приватних помешкань, де були впроваджені заходи з енергоефективності.

Під час проведення верифікації на місці візуально перевіряється чи дійсно всі роботи, зазначені в актах виконані, чи відсутні дефекти та чи відповідають виконані роботи обраним заходам з енергоефективності та технічним вимогам Програми Фонду. 

Якщо під час проведення верифікації на місці будуть присутні представники підрядника та фахівці, що здійснювали технічний та авторський нагляд, це дасть змогу оперативно та фахово отримати відповіді на запитання, які можуть виникнути у представників Фонду під час проведення перевірки.

В разі відсутності зауважень до наданих документів та відсутності дефектів, які необхідно виправити Фонд схвалює Заявку.