Сьогодні на Чернігівщині відбувся медіа день для журналістів центральних ЗМІ України, Чернігівської та Сумської областей, присвячений темі житлової енергомодернізації країни на прикладі міст та громад.
Учасниками заходу стали представники Мінрегіону, Фонду енергоефективності, Представництва ЄС в Україні, міської влади Прилук, Чернігівської ОДА, IFC, ОСББ-учасники програми “Енергодім”, ЗМІ та інші.
Захід відкрив Василь Лозинський, Перший заступник Міністра розвитку громад та територій України, який зазначив, що пріоритет міністерства та Уряду залишається незмінним – ритмічне нарощування темпів енергомодернізації житлового сектору країни та досягнення енергетичної незалежності.
«Одним із дієвих інструментів для впровадження заходів з енергомодернізації є програма “Енергодім” Фонду енергоефективності. Сотні будинків по всій Україні вже скористатися цим інструментом й досягли економії у платіжка. Енергоефективність — це вигідні інвестиції в майбутнє, тож закликаю всіх користуватися можливостями, які сьогодні надає держава”, – зазначив Василь Лозинський.
Він також нагадав, що парламент ухвалив закон, за яким Фонду енергоефективності виділяється 2,6 млрд грн у 2022 році. Ці кошти будуть направлені на термомодернізацію багатоквартирних житлових будинків у всіх куточках України.
У свою чергу, присутня на заході Хлое Алліо, керівниця операційного відділу економічного співробітництва, енергетики, інфраструктури та довкілля Представництва ЄС в Україні підкреслила важливість синергії держави, місцевої влади, донорів та співвласників для досягнення спільного результату – підвищення рівня енергоефективності житлових будинків та зменшення комунальних рахунків.
“Хочу окремо наголосити на ролі громад, які надають додаткову фінансову підтримку та простягають руку допомоги активним ОСББ. Ми активно підтримуємо уряд України в сфері зеленої трансформації… Європейський Союз надав Фонду енергоефективності понад 100 млн євро, зараз ми розглядаємо можливість надання додаткових коштів з боку ЄС”, – додала Хлое Алліо.
Єгор Фаренюк, виконуючий обов’язки директора Фонду енергоефективності презентував учасникам можливості та переваги “Енергодім”, яка є рушійною силою для пришвидшення темпів енергомодернізації будинків по всій Україні. За його словами енергоефективність – це не лише державний пріоритет, а й питання енергетичної безпеки країни.
“Енергомодернізація будинків надає низку переваг, серед яких зменшення платіжок за опалення, підвищення комфорту проживання, поліпшення зовнішнього вигляду будинку, підвищення вартості нерухомості тощо. Всі ці чинники в утеплених будинках сприяють залученню до цієї програми жителів сусідніх будинків, які бачать економію у платіжках та кращі умови проживання. Це краща реклами програми”, – підкреслив Єгор Фаренюк.
В рамках заходу учасники відвідали у Прилуках майже 40-річну п’ятиповерхівку з ОСББ “Земська 39” та понад 63-річну триповерхівку “Героїв авіаторів 62”, модернізовані за програмою “Енергодім”. Мешканці цих будинків вже сплачують на 40-50% менше коштів за послуги з опалення у порівнянні з попередніми аналогічними періодами до модернізації.
До проведення енергомодернізації в обох будинках були типові проблеми, серед яких, нерівномірність розподілу тепла, великі тепловтрати через старі вікна й двері тощо.
Вартість реалізації проекту в будинку “Земська 39” склала 4,2 млн грн, з яких близько 3 млн грн або 70% грант за програмою “Енергодім”.
“Після модернізації платіжки змінилися дуже сильно. У середньому економія 45-50%. Для порівняння, вартість опалення трикімнатної квартири у сусідньому будинку становила 3800 грн, у нашому – 1900 грн. Тобто, 50% чистої економії. Також зрівнялася температура у квартирах, стало у середньому 20°C тепла. Тобто, стало набагато комфортніше жити й при цьому сплачувати за послуги вдвічі менше”, – поділилася результатами енергомодернізації з присутніми Валентина Трохименко, голова правління ОСББ “Земська 39”.
Вартість проекту у будинку “Героїв авіаторів 62” склала 4,3 млн грн, з яких понад 3 млн грн грант за програмою “Енергодім”.
“У будинку індивідуальне опалення і в цьому опалювальному сезоні споживання однієї квартири складає близько 50 м3 на місяць, раніше, до енергомодернізації було було 120 – 200 м3. Тепер люди вмикають котли лише раз на добу приблизно на півгодини і температура у квартирах тримається близько 21 оС.Тепер у будинку жити тепло, комфортно, економно і зовні будівля має красивий, естетичний вигляд. Співвласники дуже задоволені”, – поділилася своїми враженнями Олена Фесенко, голова ОСББ “Героїв авіаторів 62”.
Прилуцька міська рада попередньо погодила виділення з місцевого бюджету коштів на погашення 10% вартості впроваджених енергозаходів у багатоповерхівках, однак програма досі не прийнята та фінансування не виділено.
Наразі Фонд отримав та зареєстрував 849 заявок від ОСББ на участь у програмі “Енергодім”. Загальна вартість енергоощадних проектів складає понад 7 млрд грн, а орієнтовна сума грантів, що отримають ОСББ, складе до 70% вартості проектів або понад 4 млрд грн.
Зокрема, від ОСББ Чернігівської області фахівці Фонду отримали 37 заявок: 6 – за пакетом “А” і 31 – за пакетом “Б”.
Загальна очікувана вартість проектів – 337,6 млн грн. Розрахована сума грантів – 233,2 млн грн, з яких вже виплачено 11,4 млн грн.
Середній рівень економії енергії від впровадження енергоефективних заходів, попередньо розрахований енергоаудиторами – 30,8% (пакет “А” – 19,6%, пакет “Б” – 33%).