Револьверні фонди — фінансова підтримка ОСББ для впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках

Наразі Фонд енергоефективності приймає заявки на участь у Програмі підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «‎Енергодім». За умовами цієї Програми Фонд енергоефективності надає грантову підтримку об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків (далі — ОСББ) на впровадження заходів з енергоефективності у їх  будинках. Розмір гранту складає до 70% вартості заходів/робіт. Грант виплачується після проведення верифікації виконаних заходів з енергоефективності, тобто після перевірки реалізації усіх або окремих заходів в рамках проєкту. А де ОСББ взяти кошти для початку виконання запланованих робіт? Один зі зручних механізмів фінансової підтримки ОСББ для впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках — револьверний фонд. 

Що таке револьверний фонд та як він працює у поєднанні з Програмою «Енергодім»?

Револьверний фонд — це популярний у всьому світі фінансовий інструмент, який дозволяє отримати кошти на різноманітні проєкти. На відміну від фінансування з місцевих чи державних бюджетів, кошти револьверного фонду значно мобільніші: ними можна розпоряджатися не лише в межах одного фінансового року, а також уникнути додаткових бюрократичних обмежень у вигляді програми фінансування та ін. Револьверний фонд передбачає поворотне надання коштів на реалізацію певних проєктів.

Вдало інструмент револьверного фонду застосовується і для підтримки участі ОСББ у програмі «Енергодім» Фонду енергоефективності. Зокрема, ОСББ отримують кошти в револьверних фондах як поворотну фінансову допомогу для реалізації проєктів в межах Програми «Енергодім». 

Базова схема роботи револьверного фонду для реалізації проєктів за Програмою «Енергодім»:

  1. ОСББ подає необхідні документи до револьверного фонду;
  2. Револьверний фонд видає кошти ОСББ;
  3. За отримані кошти ОСББ впроваджує у своєму будинку енергоефективний проєкт за Програмою «Енергодім»;
  4. Після реалізації заходів/проєкту ОСББ, за умовами Програми «Енергодім» отримує компенсацію від Фонду енергоефективності та повертає раніше позичені кошти до револьверного фонду;
  5. Револьверний фонд знову має необхідну мінімальну суму для видачі іншому позичальнику.

Переваги використання механізму револьверного фонду для ОСББ та місцевих громад

Револьверний фонд знижує фінансове навантаження на ОСББ та місцевий бюджет і пришвидшують реалізацію заходів, які не були б здійснені у кілька найближчих років через високу вартість та брак фінансування, а також дає змогу ефективно використовувати економію від вже втілених енергоефективних проектів. Зокрема ключові переваги: 

  • безпосереднє фінансування енергоефективних заходів;
  • багаторазове використання коштів для реалізації енергоефективних проєктів;
  • співфінансування енергоефективності, що веде до збільшення об’ємів залучених в енергоефективні заходи коштів;
  • нижча вартість позик порівняно з ринком; 
  • проста процедура отримання коштів;
  • спосіб акумуляції коштів, отриманих за рахунок економії від впроваджених енергоефективних заходів.

Успішні приклади револьверних фондів в Україні 

1. Револьверний фонд міст Асоціації «Енергоефективні міста України»

Револьверний фонд міст Асоціації «Енергоефективні міста України» створений з метою допомоги громадам у наданні безвідсоткових позик ОСББ для:

  • підтримки реалізації заходів енергоощадності і модернізації, виконання проєктів і програм з енергоефективності та клімату; 
  • сприяння місцевим ініціативам з енергетичного переходу в ситуаціях, коли гроші потрібні «тут і негайно».

Принцип роботи Револьверного фонду міст Асоціації «Енергоефективні міста України»

  • На підставі положення та рішення для громади – учасниці Програми відкривається у револьверному фонді власний субрахунок.
  • Місцева рада переказує на нього власні кошти РФМ. Вона ж (за рішенням Конкурсної комісії) вирішує кому, для чого та на який термін видавати з цього рахунку безоплатну поворотну фінансову допомогу (позику, яка пізніше підлягає поверненню).
  • Повноцінне адміністративне обслуговування роботи фонду, провадження відповідної документації здійснює офіс Асоціації «Енергоефективні міста України» – на підставі ухвал міських рад приймає від громад та видає позичальникам гроші, контролює їхнє цільове використання, а відтак приймає гроші назад тощо. 
  • Позичальники отримують поворотну допомогу безоплатно. Після повернення позики в Револьверний фонд міст Асоціації «Енергоефективні міста України» цими коштами може скористатись наступний позичальник.

Асоціація «Енергоефективні міста України» активно взаємодіє із Фондом енергоефективності. Револьверний фонд міст Асоціації «Енергоефективні міста України» широко застосовується для підтримки участі ОСББ в програмі «Енергодім». Міста через спеціальні внески до Асоціації «Енергоефективні міста України» передають кошти в Револьверний фонд міст для підтримки своїх ОСББ у співпраці з Фондом енергоефективності. ОСББ відповідних міст отримують кошти у Револьверному фонді міст як поворотну фінансову допомогу.

2. Револьверний фонд міста Києва

Револьверний фонд міста Києва – партнер Фонду енергоефективності, це муніципальний механізм фінансування модернізації багатоквартирних будинків, що дає змогу співвласникам залучати кошти на коротко-, та на довгостроковий період на пільгових умовах.

Позика: до 1 року, до 1 млн. грн, 0% річних, 4% від суми позики сплачується одноразово за опрацювання заявки.

Кредит: до 7 років, до 5 млн. грн, 5% річних, 4% від суми позики сплачується одноразово за опрацювання заявки

3. Кредитування ОСББ міським КП «Вінницький фонд муніципальних інвестицій»

У Вінниці діє Програма розвитку та підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) Вінницької міської територіальної громади, яка передбачає надання ОСББ кредитів (позик) на пільгових умовах для реалізації заходів з енергоефективності в рамках Програми «Енергодім» Фонду енергоефективності. Зокрема МКП «Вінницький фонд муніципальних інвестицій» кредитує ОСББ за мінімальними відсотковими ставками — від 3 до 5%, максимальна сума позики — до 70% загальної вартості будівельних робіт за проєктом в межах Програми «Енергодім».