Станом на 20 січня 2021 року 43 громади затвердили власні програми підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), які дозволять зменшити фінансове навантаження на мешканців при реалізації енергоефективних проектів у будинках.
Ще 16 раніше затверджених місцевих програм не потребують змін/адаптації, 34 – у процесі розробки.
Зокрема, одні із останніх проаналізованих Фондом програм були затверджені органами самоврядування у містах Чортків, Переяслав, Обухів, Бар, Енергодар, Нетішин, Ужгород, Мукачево, Краснопільська та Веселівська ОТГ.
Мета програм – стимулювати створення ОСББ та надавати їм фінансову підтримку шляхом часткового відшкодування витрат за залученими кредитами на енергоощадні заходи у будинках.
Зокрема, Веселівська селищна рада затвердила Програму «Тепла оселя» на 2021-2023 роки щодо відшкодування з місцевого бюджету відсотків за кредитами, залученими ОСББ, які беруть участь у програмах Фонду енергоефективності, зокрема, у програмі «Енергодім».
Тальнівська та Тульчинська міські ради також затвердили Програму розвитку та утримання житлового господарства на 2021-2025 роки і Програму підтримки діяльності ОСББ на 2021 рік відповідно.
За умовами Програми підтримки ОСББ Барської міської територіальної громади на 2021 – 2025 роки місцева влада допомагатиме мешканцям створити ОСББ, надаватиме їм комплексну інформаційно-консультаційну підтримку, а також співфінансуватиме роботи щодо проведення енергоефективних заходів у будинках з ОСББ.
У свою чергу, Енергодарська міська рада затвердила Програму стимулювання населення до впровадження енергоефективних заходів на 2021- 2023 роки, за умовами якої для учасників програми “Енергодім” передбачено відшкодування відсотків за кредитами, наданими на енергоефективні проекти.
Нетішинська міська рада також затвердила Програму підвищення енергоефективності міста на 2018-2023 роки, за якою ОСББ буде надаватися компенсація відсотків за кредитами на впровадження енергоощадних заходів у багатоповерхівках.
Ужгородська міська рада затвердила зміни до Програми відшкодування частини кредитів, отриманих ОСББ, ЖБК на впровадження заходів з енергозбереження, капітального ремонту та реконструкції багатоквартирних будинків на 2018-2022 роки («Теплий дім»).
Загалом, по всій Україні 53 ОСББ-учасники програми “Енергодім” повністю або частково виконали у своїх будинках будівельно-монтажні роботи. Таким чином, станом на кінець 2020 року частина мешканців цих будинків вже відчула економію у платіжках за комунальні послуги за рахунок реалізації енергоощадних заходів.
Очікується, що вже наприкінці весни 2021 року в 11 областях будуть повністю реалізовані перші проекти, що буде великим поштовхом для інших ОСББ, які вагаються взяти участь у Програмі.
Ще близько 130 ОСББ знаходяться на стадії енергоаудиту або підготовки до подання документів у Фонд.
“Темпи зростання кількості заявок ОСББ показують підвищення довіри громадян до Програми. Однак, вони не є достатніми для того, щоб говорити про запуск широкомасштабної енергомодернізації багатоквартирного житлового фонду. Фінансова підтримка місцевою владою своїх мешканців у впровадженні енергоощадних заходів сприятиме досягненню ще більш кращих результатів”, – зазначила Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності.
Всього за період дії Програми з вересня 2019 року між Фондом енергоефективності та органами місцевого самоврядування було підписано 151 меморандум про співпрацю.
В першому кварталі 2021 року планується підписання Меморандумів з містами Запорізької, Херсонської, Сумської, Дніпропетровської, Закарпатської, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Київської, Рівненської, Львівської, Житомирської, Волинської, Івано-Франківської та Полтавської областей.
Також Фонд надіслав листи-запрошення до співпраці ще понад 250 містам/громадам.
Актуальну інформацію про кількість та географію підписаних Меморандумів про співпрацю, а також деталі про оновлені місцеві програми підтримки ОСББ-учасників програми «Енергодім» відслідковуйте на карті.