Вибір підрядної організації задля впровадження енергоефективних заходів (будівельні роботи, встановлення обладнання тощо) – не просте завдання. Адже вибирати доводиться з великої кількості компаній, серед яких можуть бути і недобропорядні. Водночас від роботи підрядника залежить те, наскільки якісним буде результат, та чи пройде він верифікацію і, відповідно, чи отримає ОСББ компенсацію від Фонду. Отже, при виборі підрядної організації дуже важливо не помилитись.
Для виконання робіт із впровадження заходів за програмами Фонду підрядників обирають бенефіціари, тобто об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), які у багатьох випадках не є фахівцями будівельної галузі та необізнані у нюансах вибору підрядників.
Зважаючи на зазначені обставини, та з метою сприяння ОСББ у реалізації енергоефективних заходів і пришвидшення їх впровадження, фахівці Фонду енергоефективності підготували короткий гайд з відбору будівельних компаній та інших підрядників для одержувачів фінансування Фонду.
Перш за все, необхідно отримати декілька пропозицій від потенційних підрядників, а для того, щоб зробити правильний вибір, фахівці Фонду рекомендують звернути увагу на таке.
1. Слід враховувати, що:
– заборонено місце реєстрації компанії або кінцевих бенефіціарних власників компанії в державах-агресорах (росія, білорусь).
Перевірити інформацію можна за допомогою офіційних інтернет-ресурсів, зокрема, за допомогою інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) – https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch (зазвичай це відкритий реєстр, проте станом на сьогодні доступ до нього обмежений), Опендатабот – https://opendatabot.ua, YouControl – https://youcontrol.com.ua, а також із статутних документів підрядника.
– заборонено місце реєстрації компанії в територіальній громаді, статус якої визначено як «тимчасова окупація» та/або «оточення (блокування)».
Перевірити інформацію можна за даними цифрової платформи, що знаходиться за посиланням: https://map.edopomoga.gov.ua/, статус громади визначено як «тимчасова окупація» та/або «оточення (блокування)».
2. За допомогою інформації з ЄДР або виписки з ЄДР необхідно перевірити таке:
– період діяльності компанії в будівельній галузі має бути більше 1 року;
– розмір статутного капіталу має становити не менше 10 000 грн (чим більше – тим надійніша компанія);
– класифікацію видів економічної діяльності (далі – КВЕД). Слід перевірити, що серед них наявні необхідні для проведення робіт – групи 43.1-43.9 БУДІВНИЦТВО;
– відсутність змін керівника або кінцевого бенефіціарного власника протягом останніх 6 місяців (принаймні без поважних причин).
3. Перевірити надійну репутацію підрядника та чи не була організація чи її посадові особи фігурантами журналістських розслідувань протягом останніх 3-х років, зокрема, на тему обвинувачення в корупції, розкрадання державних коштів тощо. У зв’язку з цим:
– заборонено наявність контрагента в Переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції;
– контрагент не повинен підпадати під санкції, ембарго або аналогічні заходи відповідно до резолюцій Ради Безпеки ООН та/або законодавства України;
– заборонено наявність відкритих кримінальних проваджень, в яких контрагент/його керівник виступає в якості підозрюваної, обвинуваченої (підсудної, засудженої) особи та/або судових справ пов’язаних за фінансовими злочинами та/або злочинами, пов’язаними з фінансуванням тероризму, фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, посяганням на територіальну цілісність і недоторканність України, державною зрадою, колабораціонізмом.
Інформацію можна перевірити за допомогою Єдиного державного реєстру судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua) або з YouControl – https://youcontrol.com.ua.
– заборонено, щоб керівник/ФОП був в базі зниклих громадян або громадян, які перебувають в розшуку.
– заборонено, щоб керівник або ФОП був в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.
Репутацію підрядника, також, можна перевірити за допомогою відкритих Інтернет ресурсів. Додатково можна скористатись ресурсом https://dozorro.org/, якщо компанія брала участь в публічних закупівлях.
Також, одним із факторів добропорядної ділової репутації контрагента є відсутність податкового боргу та відсутність відкритих виконавчих проваджень. Несуттєвим вважається наявність незначного податкового боргу (до 10000 грн) або податковий борг, що виник протягом останнього місяця (у зв’язку з введенням воєнного стану в Україні Державна податкова служба України в травні 2022 року обмежила доступ до публічних електронних реєстрів, де вона є розпорядником, тому інформація щодо наявного податкового боргу не оновлюється). Відкриті виконавчі провадження також можуть не суттєво впливати на репутацію контрагента, якщо не пов’язані з фінансовими злочинами.
4. Переконатися, що у підрядника наявні виробничі потужності. Зокрема:
– штат кваліфікованих працівників;
– інструменти, обладнання та устаткування.
Це можна зробити особисто, відвідавши офіс компанії або зробити запит відповідних довідок про матеріально-технічне забезпечення та штатний розпис.
5. Перевірити наявність досвіду виконання аналогічних робіт на подібних об’єктах.
Для цього можна зробити запит до підрядника на листи-рекомендації або договори підряду, роботи за якими вже виконано. Не буде зайвим за контактними даними в договорах зв’язатись з попередніми замовниками та дізнатись про репутацію підрядника та якість виконуваних робіт.
6. Перевірити наявність у підрядника Інтернет-сайту.
Наявність у підрядника Інтернет-сайту є важливим елементом, що засвідчує серйозність його діяльності.
Разом з тим, нагадуємо, що Фонд енергоефективності не бере участі у відборі підрядних організацій для виконання будівельних робіт і заходів з енергоефективності та не проводить акредитацій таких компаній. Наразі вибір підрядників для виконання робіт із впровадження енергоефективних заходів (будівельні роботи, встановлення обладнання тощо) за Програмою «ЕНЕРГОДІМ» – це виключна компетенція та відповідальність бенефіціарів – ОСББ. Однак, порушення наведених вище заборон щодо підрядників стане підставою відмови у фінансуванні Фондом робіт такого підрядника, оскільки Фонд є державною установою і виплачує гранти за рахунок коштів з Державного бюджету України.
Всі підрядники, обрані ОСББ, зокрема енергоаудитори, проектувальники, будівельники, фахівці авторського та технічного нагляду повинні мати право виконувати роботи відповідно до діючих норм законодавства.
Деталі про вимоги та принципи вибору підрядної організації для реалізації заходів, що здійснюються за участю Фонду енергоефективності читайте на нашому сайті за посиланням: https://bit.ly/3R67Wxp