У Програмі «Енергодім» можуть брати участь не тільки великі багатоповерхівки, а й маленькі будинки, у яких створене ОСББ. Яскравий приклад — рівненське ОСББ «М. Хвильового 6А», яке завершило реалізацію енергоефективного проєкту в межах Програми Фонду під час повномасштабної війни. Мешканці двоповерхового будинку 1959 року побудови з шістьма квартирами подали заявку на участь у Програмі у вересні 2021 року, щоби комплексно термомодернізувати власне житло.
«Ми створили ОСББ 2020 року, коли у місті реорагізовували ЖЕКи — вирішили взяти відповідальність за стан будинку у власні руки, — розповідає Наталія Петрівна Любчик, голова ОСББ. — Тоді у нашій двоповерхівці була утеплена одна квартира, цікавилися можливостями покращити умови життя й інші мешканці. На семінарі, організованому Фондом енергоефективності, ми дізналися про можливості, які надає Програма “Енергодім”. І вирішили приєднатися до цієї ініціативи. Адже розуміли, що клаптикове утеплення — не вихід, що для досягнення бажаного результату потрібен саме комплексний підхід. Енергоефективний проєкт доволі дорогий, тому на початку у деяких мешканців були сумніви щодо участі у Програмі, але коли роботи почалися і всі побачили їхню якість, сумніви зникли».
Реалізацію проєкту ОСББ «М. Хвильового 6А» сповільнив початок повномасштабної війни, та щойно це стало можливо, роботи продовжили. У межах комплексного пакету заходів у будинку виконали комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін, горища, а також даху, замінили зовнішні двері та облаштували тамбури зовнішнього входу, замінили віконні блоки у місцях загального користування та у квартирах, модернізували та облаштували систему освітлення у місцях загального користування та систему вентиляції зі встановленням рекуператорів.
Основні показники проєкту ОСББ «М. Хвильового 6А»:
Загальна вартість — 2,1 млн грн, з яких 1,1 млн грн — грант, виплачений Фондом енергоефективності, ще частину коштів компенсувало місто.
Власний внесок співвласників будинку — 400 тис. грн.
Вартість робіт для однієї квартири (площа — 60 м²) — 309 тис. грн.
Заощадження після проведених робіт:
Скорочення споживання енергії — 46,3%.
Річна економія коштів на потреби опалення всього будинку — 96,15 тис. грн.
У середньому річна економія коштів на потреби опалення однієї квартири (площа — 60 м²) — 10 500 грн.
Річне скорочення викидів СО2 — 13,3 т/рік.
«Звичайно, внаслідок війни проєкт трохи здорожчав, та всі мешканці прагнули завершити розпочате, тому активно долучилися до дофінансування необхідних 20% власного внеску — загальна сума становить 400 тис. грн, — коментує Наталія Петрівна Любчик. — 30% ми отримали як компенсацію у межах міської програми “Енергодім — Рівне”. Завершили реалізовувати проєкт у листопаді минулого року і вже відчули результат: скорочення споживання енергії на понад 40%, а головне — підвищення рівня комфорту. Зараз кінець жовтня, а опалення ми ще не вмикали — у квартирах дуже тепло навіть в легкому одязі. Неймовірно задоволені, що два роки тому ухвалили рішення взяти участь у Програмі Фонду енергоефективності».
Загалом ОСББ Рівненщини подали 32 проєкти на участь у Програмі «Енергодім», з них 20 вже повністю або частково завершені, 12 — в роботі. Наразі Фонд приймає заявки на участь у Програмі за спрощеним варіантом пакету «А», який має один обов’язковий захід — встановлення або модернізація індивідуального теплового пункту.
У вас виникли запитання? Ми радо надамо відповіді на них. За консультацією звертайтеся до регіональних радників Програми підтримки Фонду енергоефективності IFC та до відділу супроводу проєктів (+38 044 222-95-90, support@eefund.org.ua)