Додатковий грант у розмірі 10% для учасників програми “Енергодім”

Координаційна рада донорів внесла важливі зміни до грантової політики Фонду енергоефективності.

25 січня відбулося восьме засідання Координаційної ради донорів Фонду енергоефективності, присвячене підведенню підсумків діяльності Фонду у 2021 році та обговоренню стратегічних планів на поточний рік.

У засіданні взяли участь представники Міністерства розвитку громад і територій України, ДУ “Фонд енергоефективності”, Представництва Європейського союзу в Україні, Єврокомісії, Світового Банку, Міжнародної фінансової корпорації (IFC, Група Світового банку), ПРООН – Україна, Федерального міністерства довкілля, охорони природи, ядерної безпеки та захисту прав споживачів (BMUV), GIZ  – Україна та інші.

Олексій Чернишов, міністр розвитку громад і територій України, відкриваючи засідання, наголосив, що в межах програми “Енергодім” реалізуються передові та найскладніші проекти з комплексної термомодернізації житлових будинків, яка сприяє скороченню обсягів споживання енергії на 40%-60%.  

“Наразі ми працюємо, аби кількість таких проектів збільшувалась, адже необхідні ресурси для їхньої реалізації є. Дякую нашим європейським партнерам за постійну підтримку Фонду енергоефективності. Переконаний, наша співпраця буде посилюватись”, — зазначив Олексій Чернишов.

Зокрема, під час засідання були погоджені зміни до грантової політики Фонду енергоефективності, що передбачають:

1) Додатковий грант у розмірі 10% від вартості робіт, матеріалів та обладнання для учасників програми “Енергодім”.

Відповідно до настанови грантової політики, додатковий грант у розмірі 10% надаватиметься для заявок з 501-ї та до виконання однієї з умов, що наступить раніше:

– або до (i) 1200-ї заявки:

– або до (ii) 30 вересня 2022 року. 

Така опція стане доступною, коли статутний капітал Фонду буде збільшений відповідною постановою Кабінету міністрів України, в сумі, що передбачена Законом України про держбюджет на 2022 рік.

Таким чином, учасники програми “Енергодім” зможуть отримати 50% компенсації вартості заходів/робіт для пакету А “Легкий” та 60% – для пакету Б “Комплексний” (наразі грантове відшкодування складає 70% вартості витрат на послуги технічних фахівців для обох пакетів та 40% витрат на обладнання, роботи та матеріали для пакету А та 50% – для пакету Б). При цьому мінімальний власний внесок співвласників залишиться незмінним: 40% для пакету А та 20% – для пакету Б.

Детальніше про умови грантового договору, які є невід’ємною частиною програми “Енергодім”, за посиланням: https://bit.ly/3GsPKcB.

Єгор Фаренюк, виконуючий обов’язки директора Фонду енергоефективності подякував міжнародним партнерам за допомогу та поінформував про минулорічні результати роботи Фонду. 

“У минулому році Фонд продемонстрував якісні результати своєї роботи – понад 200 повністю або частково енергомодернізованих будинків, майже вдвічі зросла кількість учасників, що приєдналися до програми “Енергодім”, порівняно з попереднім роком – 552 ОСББ. Приємно усвідомлювати, що у нас є потужна підтримка Уряду та міжнародних партнерів”, – зауважив Єгор Фаренюк.

За його словами, станом на 21 січня Фонд отримав 880 заявок від ОСББ на участь у програмі “Енергодім”, загальна вартість проектів перевищує 7,3 млрд грн, грантів – 4,5 млрд грн. Понад 80,8 тисяч сімей стали учасниками програми та понад 200 будинків модернізовані частково або повністю.

У березні ми очікуємо поповнення статутного капіталу Фонду на 2,6 млрд грн, щоб продовжувати приймати нові заявки від ОСББ”, – додав пан Фаренюк.

Він також окреслив плани Фонду на поточний рік, серед яких, зокрема, спрощення процедур, скорочення термінів розгляду заявок та строків реалізації енергоефективних заходів.

Крім того, Єгор Фаренюк запропонував на розгляд Координаційної ради концепцію нових спрощених пакетів за програмою “Енергодім” – “ІТП” та “Інтеграційний”. 

Також Фонд, разом з Урядом, Мінрегіоном та міжнародними партнерами буде вивчати можливість розширення програми “Енергодім” і на будинки, де не створено ОСББ, щоб збільшити кількість учасників програми.

У свою чергу, присутня на засіданні Катаріна Матернова, заступниця Генерального директора Директорату з питань добросусідства та розширення Єврокомісії також відзначила результативність роботи Фонду енергоефективності та висловила сподівання щодо подальшої плідної співпраці у напрямку підвищення рівня енергоефективності.

Вона зазначила, що увага центральних та місцевих органів влади України до енергоефективності демонструє ключові пріоритети держави. 

Під час засідання Координаційна рада порушила й інші важливі питання, серед яких законодавчі зміни до закону України про Фонд енергоефективності, спрощення умов програми “Енергодім”, партнерство з банками та обговорила остаточні результати проекту ЄС/ПРООН “Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень” (UNDP HOUSES) тощо.

Також учасники обговорили стан виконання проекту концепції “Модернізація кварталами”, який полягає у здійсненні модернізації будинків та об’єктів централізованого теплопостачання міста у межах кварталу.

П