3 вересня 2019 року відбувся повномасштабний запуск Фонду енергоефективності. Тепер кожен із 31,5 тисячі ОСББ України, які бажають зробити свої будинки більш енергоефективними, можуть взяти участь у Програмі комплексної модернізації багатоповерхівок «ЕНЕРГОДІМ».
«В Україні потреба в інвестиціях у енергоефективність будівель надзвичайно велика: близько 144 000 будинків, а це 80% усіх багатоквартирних будинків, потребують модернізації. Раніше держава здійснювала підтримку житлового фонду через програму «теплих кредитів», яка вирішувала проблему лише частково – замінити вікна чи утеплити фасад будівлі», – зазначила Міністр розвитку громад та територій Альона Бабак під час прес-конференції, присвяченої презентації програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім».
За її словами, ОСББ отримали від Фонду енергоефективності новий інструмент для комплексної енергомодернізації будинків – Програму «Енергодім». Програма на сьогодні має фінансування з Державного бюджету — у 2018 році було виділено 1,5 млрд грн та цього року передбачено 1,2 млрд грн, а також фінансову підтримку ЄС та уряду Німеччини у 100 млн євро.
«Стабільне фінансування, перевірка якості робіт на всіх етапах та комплексне утеплення будинків – це основні новели Фонду енергоефективності порівняно з програмою «теплих кредитів». Мешканці можуть обрати один із варіантів комплексних заходів: пакет «Легкий» – дозволить зменшити споживання теплової енергії в середньому на 20 %, пакет «Комплексний» – на 60% від поточного споживання, що зменшить витрати родин на оплату комунальних послуг», – додала Альона Бабак.
Діяльність Фонду фінансується з Державного бюджету України та за фінансової підтримки з боку ЄС та уряду Німеччини.
З 3 вересня 2019 року ОСББ можуть подавати заявки для участі в програмі «Енергодім» через усі відділення банків-партнерів, першим з яких став державний АБ Украгазбанк.
Юлія Головатюк-Унгуряну, директор Фонду енергоефективності наголосила: «Фонд, як інструмент фінансової підтримки енергоефективності для ОСББ, повинен стати національною історією успіху. Програма «Енергодім» — це механізм комплексної модернізації житлового фонду України. Реалізація програми дозволить українцям не лише економити на комунальних послугах та підвищити рівень енергоефективності житла, а й забезпечить дотримання міжнародних зобов’язань нашої держави у сфері енергоефективності, сприятиме зниженню рівня викиду парникових газів СО2 та впровадженню заходів з енергозбереження та ефективного використання енергетичних ресурсів».
Програма «Енергодім» передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності у розмірі 40% вартості прийнятних заходів/робіт для пакету «Легкий» та 50% для пакету «Комплексний».
Перші 300 заявок отримають додатковий грант у розмірі 20%.
За словами керівника відділу програм допомоги «Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище» Представництва ЄС в Україні Йоганнеса Баура енергоефективність є одним з найважливіших і найуспішніших напрямків співпраці між Європейським Союзом та Україною. Довгоочікувані реформи в цій галузі дали змогу ЄС надати значну підтримку країні. Через Програму підтримки енергоефективності для України (EE4U) ми надали 104 мільйони на гранти та технічну допомогу Фонду енергоефективності. Це одна з найбільших існуючих зараз програм в Україні. І це показує, наскільки важлива для ЄС тема реформ у галузі енергоефективності.
Згідно із офіційною статистикою щороку в Україні втрачається близько 50 відсотків газу, що використовується для опалення житлового фонду.
Енергоефективність також вважається вагомою частиною зусиль уряду в боротьбі зі зміною клімату.
«Отримавши можливість інвестувати гроші в свою нерухомість через енергоефективні заходи, люди допомагають країні економити енергію, покращувати якість життя та створювати нові робочі місця на нових ринках енергоефективності. Ця ініціатива є частиною стратегії IFC підвищувати рівень життя в Україні», — зазначив керівник регіонального офісу IFC в Україні, Білорусі та Молдові Джейсон Пеллмар.
Андрій Клочко, голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування: «Ми контролюватимемо виконання Закону про Фонд енергоефективності та за результатами реалізації програми «Енергодім», розглянемо можливість розширення фінансування цих заходів, з метою зменшення споживання енергетичних ресурсів та вартості житлово-комунальних послуг у платіжках наших громадян. Одне із важливих питань, що потребує втручання – внесення змін до ст. 18 Закону, в частині надання грантів (в межах 10-20% від вартості проекту), на неенергоефективні заходи, як це передбачено в інших країнах, адже наш житловий фонд дуже зношений і ця норма надала б суттєву підтримку власникам багатоповерхівок».
За оцінками, середній рівень економії споживання енергетичних ресурсів за сукупністю всіх проектів, що фінансуються в рамках Програми «Енергодім» становитиме принаймні 20 %.
Повний текст Програми «Енергодім» та додатки за посиланням: http://bit.ly/2MvjzkE
Заявки подаються через усі відділення банка-партнера: http://bit.ly/2zmee6j
Детально про те, з чого розпочати кроки до гранту, перелік необхідних документів та форми заявок на сторінці програми “Енергодім”: http://bit.ly/2TVkaNi