16 лютого під головуванням міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова пройшла спільна нарада за участі представників Мінрегіону, Фонду енергоефективності та донорських організацій.
Нарада була присвячена продовженню обговорення реалізації грантових програм, які фінансують міжнародні партнери України у межах роботи Фонду енергоефективності, що було розпочате два місяці тому в рамках Шостого засідання Координаційної ради донорів Фонду енергоефективності.
Також до обговорення долучилися представники Міністерства довкілля, охорони природи і ядерної безпеки Німеччини, Представництва ЄС в Україні, Міжнародної фінансової корпорації (IFC), Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) та ПРООН.
Вітаючи присутніх, міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов повідомив, що міністерство планує винести на розгляд уряду питання збільшення фінансування Фонду енергоефективності на поточний рік задля забезпечення безперебійного функціонування програми модернізації багатоповерхівок “Енергодім”.
“Енергоефективність має стати державною політикою. Ми як міністерство оцінюємо, що обсяг фінансування на ці заходи має бути не менше 500 млн грн. Ми зробимо все можливе, щоб Фонд запрацював на повну потужність”, – зазначив Чернишов.
Станом на 12 лютого Фонд отримав 380 заявок від ОСББ на участь у програмі “Енегогодім” на суму близько 2,8 млрд грн, з яких 1,94 млрд грн Фонд поверне співвласникам у вигляді грантів.
“Ми повинні зосередити свою діяльність на реалізації вже поданих проектів. До початку опалювального сезону 2021-2022 повинні бути завершені роботи з енергоефективності по більшості з них”, – наголосив очільник Мінрегіону та закликав представників ОСББ та індивідуальних домогосподарств активніше долучатися до діючих в Україні енергоефективних програм.
Водночас, Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності зазначила, що Фонд найближчим часом розраховує на збільшення кількості поданих до програми енергоефективних проектів з усіх регіонів України.
“Наші пріоритети на 2021 рік – це діджиталізація, вдосконалення грантової політики для зменшення фінансового навантаження на ОСББ та робота з регіонами”, – повідомила Юлія Головатюк-Унгуряну.
Також вона зазначила, що якщо орієнтуватися на пришвидшення процесу отримання заявок та досягнення показника не менше тисячі заявок на рік, то існує загроза вичерпати виділені гроші міжнародних донорів вже до кінця року, тому є потенційна потреба у суттєвому збільшенні статутного капіталу Фонду.
За словами очільниці Фонду задля популяризації програми “Енергодім” необхідно дозволити ЖБК брати участь у ній, адже наразі стати учасником програми можуть лише ОСББ, а також залучити управителів для реалізації енергоефективних проектів в будинках, де немає об’єднань.
У свою чергу, міжнародні партнери Фонду енергоефективності високо оцінили результати його роботи та відзначили необхідність забезпечити постійну підтримку Фонду з боку уряду і ЄС.
Зокрема, Хлоя Алліо, керівниця операційного відділу “Економічне співробітництво, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище” Представництва ЄС в Україні також відзначила результативність роботи Фонду енергоефективності та висловила сподівання, що фінансова підтримка цієї установи з боку держави зростатиме.
“Ми побачили великий інтерес до діяльності Фонду і оновлення житлового фонду. Ми об’єднали зусилля всіх стейкхолдерів щодо внесення змін для підсилення роботи Фонду. Сподіваємось, що Фонд стане історією успіху”, – підкреслила Хлоя Алліо.
Юрген Кайнхорст, начальник відділу співпраці зі Східною Європою та Центральною Азією, Африкою та Близьким Сходом Федерального міністерства довкілля, охорони природи і ядерної безпеки Німеччини (BMU) наголосив, що уряд Німеччини вітає український уряд з успішною роботою Фонду, який може і має стати майданчиком для стійкого розвитку та впровадження реформ.
“Для успіху вкрай важливо, аби довгостроковій стратегії Фонду і уряду довіряли. З одного боку, необхідно на постійній основі виділяти фінансування. З іншого боку, необхідно вдосконалювати роботу Фонду та його програми. На майбутнє ми підтримуємо Фонд та його ідеї групувати проекти і об`єднувати їх у квартали чи мікрорайони ”, – зазначив Юрген Кайнхорст.
Він також додав, що на довгострокову перспективу варто вивчати можливості надання прямого фінансування на реалізацію проектів.
Стати учасником програми “Енергодім” може будь-яке ОСББ, що прагне зробити свою оселю енергоефективною, безпечною, зручною та економною. Фонд забезпечує всебічну підтримку та проводить консультації, щоб процес заповнення заявок та технічної документації був максимально зрозумілим для мешканців та голів ОСББ.
Детальніше про програму “Енергодім” можна дізнатися на сайті energodim.org.