Знайти компетентну підрядну організацію для виконання енергоефективних заходів (будівельних робіт, монтажу обладнання тощо) – завдання, що потребує уважного підходу. Ринок пропонує безліч варіантів, серед яких, на жаль, можуть траплятися ненадійні компанії. Від вибору підрядника залежить не лише якість виконаних робіт, а й успішне проходження верифікації, що є ключовою умовою для отримання гранту від Фонду енергоефективності.
Згідно з умовами програм Фонду, відповідальність за вибір підрядника покладено на ОСББ. Однак не всі учасники таких організацій мають достатній досвід у будівництві та розуміються на нюансах підрядних послуг.
Щоб допомогти ОСББ обрати надійну компанію та прискорити впровадження енергоефективних заходів, експерти Фонду підготували практичні поради з ключовими критеріями вибору підрядників.
Перший крок – отримати декілька комерційних пропозицій від різних компаній. Для ухвалення обґрунтованого рішення спеціалісти Фонду радять звернути увагу на наступні аспекти.
1. Відповідність вимогам законодавства
Передусім слід перевірити, чи підрядна організація або її кінцеві власники не зареєстровані в країнах-агресорах (росія, білорусь), оскільки це є підставою для відмови у фінансуванні. Для цього можна скористатися офіційними реєстрами: ЄДР (Єдиний державний реєстр юридичних осіб, ФОП та громадських формувань): usr.minjust.gov.ua, Opendatabot: opendatabot.ua та YouControl: youcontrol.com.ua.
Також компанія не повинна бути зареєстрована в населених пунктах, що мають статус «тимчасово окупованих». Актуальну інформацію можна перевірити в Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (публікується зі змінами на https://zakon.rada.gov.ua/ )
2. Основні показники компанії
За допомогою витягу з ЄДР слід оцінити:
- Досвід роботи у будівельній сфері (мінімум 1 рік або 3 роки, якщо кошти мають бути отримані на умовах авансу);
- Розмір статутного капіталу (більший розмір – показник фінансової стабільності);
- Види діяльності (КВЕДи повинні відповідати будівельним роботам – групи 43.1-43.9);
- Відсутність частих змін у складі керівництва або бенефіціарів (щонайменше за останні 6 місяців без вагомих причин).
3. Ділова репутація
Важливо перевірити, чи не фігурує підрядник або його посадові особи в журналістських розслідуваннях щодо корупції або розкрадання державних коштів за останні три роки. Крім того, компанія повинна відповідати таким вимогам:
- Відсутність у списку осіб, пов’язаних із терористичною діяльністю або під санкціями;
- Відсутність відкритих кримінальних проваджень щодо керівника чи компанії;
- Відсутність записів у реєстрі корупціонерів або базі розшукуваних осіб.
Цю інформацію можна перевірити через Єдиний реєстр судових рішень reyestr.court.gov.ua, YouControl: youcontrol.com.ua, та DOZORRO (для перевірки участі в публічних закупівлях): dozorro.org
Також варто дізнатися про можливий податковий борг компанії та наявність виконавчих проваджень. Невеликий податковий борг (до 10 000 грн) або тимчасова заборгованість (не більше місяця) не є критичним фактором.
У зв’язку з введенням воєнного стану в Україні Державна податкова служба України в травні 2022 року обмежила доступ до публічних електронних реєстрів, де вона є розпорядником, тому інформація щодо наявного податкового боргу не оновлюється.
Відкриті виконавчі провадження також можуть не суттєво впливати на репутацію контрагента, якщо не пов’язані з фінансовими злочинами.
4. Матеріально-технічна база
Підрядник повинен мати необхідні ресурси для виконання робіт, а саме кваліфікований персонал та власне або орендоване обладнання та техніку.
Перевірити це можна особисто, завітавши до офісу компанії, або отримавши необхідні документи на запит.
5. Досвід виконання аналогічних робіт
Компанія повинна мати підтверджений досвід у виконанні подібних проєктів. Для цього слід запросити:
- Рекомендаційні листи від попередніх замовників;
- Акти за результатами виконання договорів на виконання робіт;
- Контактні дані клієнтів для уточнення якості виконаних робіт.
6. Наявність офіційного сайту
Серйозні компанії зазвичай мають власний вебсайт, що містить інформацію про їхню діяльність, реалізовані проєкти та контакти.
7. Відсутність конфліктів інтересів
Підрядні організації не повинні мати конфлікту інтересів з іншими контрагентами, які були вже залучені чи будуть залучені до процесу будівництва (зокрема, енергоаудиторами, виконавцями технічного нагляду).
Важливо
Фонд енергоефективності не займається відбором підрядників та не акредитує будівельні компанії. Вибір підрядника залишається виключною відповідальністю ОСББ. Однак, якщо компанія не відповідає зазначеним вимогам, це може стати причиною відмови у фінансуванні, оскільки Фонд використовує державні кошти для виплат грантів.
Усі підрядні організації, залучені ОСББ, включаючи енергоаудиторів, проєктувальників, будівельників, інженерів технічного та авторського нагляду, повинні мати відповідні дозволи та відповідати чинному законодавству.
Знайти підрядників також можна за допомогою Маркетплейсу Фонду енергоефективності. Ця платформа значно спрощує процес пошуку, оскільки об’єднує в одному місці широкий спектр виконавців: підрядників, енергоаудиторів, будівельні компанії, проєктних менеджерів тощо. До того ж, у профілях спеціалістів доступні всі необхідні сертифікати та ліцензії, що підтверджують їхню кваліфікацію для виконання відповідних робіт. Однак важливо зазначити: включення компанії до переліку на Маркетплейсі не свідчить про їх перевірку Фондом чи відповідність вимогам програм для отримання авансування.