З липня 2023 року Фонд енергоефективності приймає заявки за спрощеним пакетом «А» Програми «Енергодім». Учасники Програми «Енергодім», які обрали для реалізації заходи за спрощеною процедурою пакету «А», мають можливість отримати грант у розмірі 60% вартості заходів/робіт (до 3 000 000 грн). Також за умовами цього пакету Фонд енергоефективності надає грантову підтримку на послугу енергетичної сертифікації будинків — до 70% вартості (до 15 тис грн).
Які енергоефективні заходи можна впровадити за спрощеним пакетом «А»?
Спрощений пакет «А» включає в себе два обов’язкових заходи — встановлення або модернізація індивідуального теплового пункту (ІТП) та встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії (за умови їх відсутності в будинку), а також додаткові заходи за вибором співвласників, зокрема такі:
- теплоізоляція або заміна трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання та ГВП в неопалюваних приміщеннях;
- гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення балансувальних клапанів;
- заміна або ремонт віконних чи балконних дверних блоків у місцях загального користування будівлі;
- заміна або ремонт зовнішніх дверей або облаштування тамбурів зовнішнього входу;
- заміна або модернізація загальнобудинкового котла та/або допоміжного обладнання.
Це перші важливі кроки до комплексної енергомодернізації будинку, які дозволяють суттєво зменшити споживання енергоресурсів.
Чому модернізація системи опалення багатоквартирного будинку є важливою?
Більшість багатоквартирних будинків в Україні підключені до централізованого опалення без можливості регулювання параметрів теплоносія у внутрішньобудинковій системі опалення. Тому часто виникає проблема недогрівів або перегрівів у деяких квартирах. Відсутність належної циркуляції теплоносія призводить до нераціонального споживання теплової енергії.
Подолати такі проблеми можна шляхом модернізації та регулювання системи опалення. Це має стати першим заходом у процесі комплексної термомодернізації будинку. Для досягнення облікованого, регульованого та енергоефективного споживання теплової енергії насамперед необхідно встановити сучасний прилад обліку тепла (лічильник теплової енергії), а також обладнати ІТП — основний інструмент регулювання та споживання тепла для всього будинку.
ІТП — це набір тепломеханічного регулювального обладнання та пристроїв, що складається з елементів, які забезпечують приєднання системи опалення та гарячого водопостачання до централізованої теплової мережі. Він забезпечує якісну і кількісну підготовку теплоносія, а також контроль його параметрів — температури, тиску і витрат. За допомогою ІТП раціоналізується розподіл теплоносія і підвищується загальна ефективність системи теплозабезпечення.
Це один з найбільш доцільних та ефективних заходів зниження споживання теплової енергії у багатоповерхівках. Від технічного стану ІТП залежать витрати тепла, відповідно — рахунки співвласників будинку за спожиту теплову енергію.
Зменшення споживання енергії досягається, зокрема, завдяки регулюванню температури теплоносія відповідно до зміни температури вуличного повітря. Як показує практика, залежно від технічних особливостей будинку та режиму роботи теплової мережі, ІТП може забезпечити від 10 до 30% економії тепла.
Детальніше про складові ІТП та їхні характеристики читайте в розширеному матеріалі, сформованому експертами Фонду енергоефективності ТУТ
Термін реалізації проєктів за спрощеною процедурою пакету «А» Програми «Енергодім» — до 9 місяців з можливістю продовження ще до 3 місяців.
Детальна інформація про умови та особливості спрощеного пакету «А» ТУТ.